Francúzska vláda prijme dôchodkovú reformu bez hlasovania poslancov

TA3 ČTK
16.3.2023 06:55

Francúzska vláda použije článok 49.3 ústavy a prijme dôchodkovú reformu bez hlasovania poslancov. Premiérka Élisabeth Borneová to oznámila na začiatku zasadnutia Národného zhromaždenia, ktoré malo dnes o zákone hlasovať. Blok prezidenta Emmanuela Macrona nemá totiž v dolnej komore parlamentu väčšinu. Krok veľmi kritizuje opozícia. Schválenie zákona teraz môžu poslanci zvrátiť len vyjadrením nedôvery vláde. Spornú reformu, proti ktorému odbory organizujú od januára masívne protesty, dnes dopoludnia schválil Senát.

Francúzska vláda prijme dôchodkovú reformu bez hlasovania poslancov
TASR/AP

Premiérka Borneová oznámila postup vlády za hlasného protestu z opozičných lavíc. "Nemôžeme dať v stávku budúcnosť našich dôchodkov a táto reforma je nevyhnutná," povedala premiérka, podľa ktorej kabinet nechcel riskovať, že poslanci nakoniec reformu neschvália. Podľa nej vláda dlho rokovala s odbormi o podobe návrhu, ktorý bol podľa nej dialógom so sociálnym partnermi "obohatený, zlepšený a vždy vyvážený". Po ohlásení aktivácie článku 49.3 bolo zasadnutie dolnej komory prerušené.

Vládne zoskupenie nemá medzi poslancami väčšinu a pri hlasovaní o reforme by sa vláda musela spoľahnúť na hlasy opozičných Republikánov (LR). Medzi členmi pravicového poslaneckého klubu však nepanoval na reformu jednotný názor ani po zmenách schválených v stredu parlamentnou komisiou, ktorá vyšla v ústrety niektorým námietkam pravicových zákonodarcov.

Využitím článku 49.3 môže vláda prijať zákon bez toho, aby o ňom hlasovalo Národné zhromaždenie. Vystavuje sa ale možnosti, že poslanci do 24 hodín od použitia tohto ustanovenia vyvolajú hlasovanie o vyjadrení nedôvery vláde. Čas na podanie návrhu teraz majú do piatkových 15:20 SEČ. V prípade, že návrh bude podaný, dolná komora znovu zasadne. Úmysel vyvolať hlasovanie o nedôvere už oznámila predsedníčka klubu Národné združenie (RN) Marine Le Penová a obdobný návrh pravdepodobne predloží najmenej jeden ďalší z opozičných klubov.

Článok môže vláda použiť bez obmedzenia pri návrhoch zákona, ktoré sa týkajú rozpočtu a sociálneho zabezpečenia, píše Le Monde. Ak pri hlasovaní nedôveru vláde vysloví väčšina aspoň 289 z 577 poslancov, potom sa zákon považuje za zamietnutý a vláda musí podať demisiu. V opačnom prípade sa zákon považuje za schválený dolnou komorou a vláda môže pokračovať vo svojom mandáte.

Pred použitím článku 49.3 varovali vládu odborové centrály, ktoré proti zmenám dôchodkového systému organizujú od januára masívne demonštrácie a štrajky. Po vystúpení premiérky sa pred Národným zhromaždením zhromaždilo niekoľko desiatok ľudí. K parlamentu mieria aj demonštrácie študentov, ktoré sa zúčastňujú na 1500 ľudí, informuje stanica TF1. O ďalšom postupe budú dnes večer rozhodovať aj odborové centrály. Predseda odborovej konfederácie CFDT, ktorá patrí k najväčším v krajine, Laurent Berger už oznámil ďalšie protesty. "Vláda ukázala, že nemá väčšinu," povedal Berger.

Zákon, ktorý patrí medzi priority Macronovho druhého prezidentského mandátu, počíta s postupným zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov, s obmedzením špeciálnych režimov as ďalšími zásahmi, ktoré majú podľa kabinetu zaručiť udržateľnosť dôchodkového systému.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok