FOTO/VIDEO: Pavel a Čaputová rokovali o vnútropolitickej situácii aj o spoločných výzvach

ta3 čtk TASR
13.3.2023 07:00

Spoločné témy, ale aj výzvy spájajú českého prezidenta Petra Pavla s našou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Obe krajiny v mnohých aspektoch ovplyvňuje ruská agresia na Ukrajine, čo bola aj jedna z hlavných tém rokovania. Prezidenti podčiarkli, že naše zakotvenie je v NATO a v Európskej únii. Pavel však priznal, že k formátu V4 je skeptický, spojenectvo by však nerušil.

Armádny generál vo výslužbe Petr Pavel sa minulý týždeň stal zložením prezidentského sľubu štvrtým prezidentom samostatnej Českej republiky. 

Pavel zvíťazil v januárových prezidentských voľbách, kde v druhom kole porazil Andreja Babiša. Do volebného štábu mu osobne prišla zagratulovať aj Čaputová, uviedla, že je rada, že na čele štátu, ktorý je Slovensku najbližší, stojí človek s rovnakými hodnotami.

Spoločné hodnoty

Prezidenti Slovenska a Česka Zuzana Čaputová a Petr Pavel vyzdvihli spoločné názory a hodnoty. Vytvára to podľa nich priestor na ďalšiu spoluprácu. Ako pripomenuli, obe krajiny čelia aj obdobným výzvam týkajúcich sa geopolitickej situácie, energetiky či hybridnej vojny. Uviedli to po spoločných rokovaniach v Prezidentskom paláci. 

"Obaja sme vyrastali v časoch Československa. Bol to náš domov a dnes môžeme spolu sláviť veľmi priateľské, pozitívne a konštruktívne vzťahy dvoch samostatných štátov," vyhlásila Čaputová s odkazom na 30. výročie od rozdelenia Československa.

"Vzťahy našich krajín sú naozaj nadštandardné," potvrdil Pavel. S Čaputovou sa zhodli, že názorový súlad vytvára priestor na spoluprácu v mnohých oblastiach. Ako skonštatovala prezidentka, obe krajiny vnímajú príležitosť na rozširovanie spolupráce napríklad pri posilňovaní energetickej nezávislosti, ale aj pri ochrane klímy napríklad formou podpory obnoviteľných zdrojov. Hlavy štátov SR a ČR plánujú aj spoločné zahraničné cesty. 

Rovnako si vie Čaputová predstaviť bližšiu spoluprácu krajín aj prezidentov pri téme dezinformácií. "Naše spravodajské služby otvorene hovoria o vplyve Ruska, pokiaľ ide o dezinformácie na území SR, sme v tomto ohľade veľmi zraniteľní, pretože vplyv dezinformácií alebo hybridných útokov je zjavný," podotkla s tým, že dezinformácie "rozleptávajú" súdržnosť spoločností. 

Agresívna politika Ruska

Takmer rovnaké problémy krajín podľa Pavla vychádzajú predovšetkým z konfliktu na Ukrajine. Vzhľadom na jeho vplyv na ekonomickú i sociálnu situáciu očakáva v spoločnosti napätie. "Bude veľmi záležať na tom, ako citlivo budeme pristupovať k oslovovaní našich občanov, ako dôsledne im budeme pripomínať hodnoty, na ktorých naše krajiny stoja, ako budeme jednoznační v poukazovaní na to, kde je nebezpečenstvo, kde je nepriateľ," načrtol. 

Ako podotkol, viac ako rozdiely medzi politickými stranami vnútri krajín nás ohrozuje agresívna politika Ruska. Odmietanie podpory Ukrajiny by mohlo vyústiť do omnoho vážnejších problémov, ktoré by mohli stáť viac ako podpora Ukrajiny.

Čaputová pripúšťa vzhľadom na aktuálne prieskumy voličských preferencií obavu o zahraničnopolitickú budúcnosť Slovenska či ďalšiu pomoc Ukrajine. Zároveň však verí v mobilizáciu demokratického spektra a možnosť vytvoriť vládu, ktorá udrží SR "na mape západnej civilizácie"

"Z posledných prieskumov sa zdá, že extrémistické názory reprezentované konkrétnymi politikmi a politickými stranami, ako keby naberali jemne na sile. (...) Ale chcem vidieť aj to B, a to je demokratické spektrum, a ich reálnu vôľu smerom k voľbám vytvoriť potenciálnu spoluprácu," načrtla Čaputová. Dodala, že momentálne je demokratické spektrum veľmi fragmentované.

Navštívia spolu Ukrajinu

V zahraničnej politike zastáva podľa Čaputovej Slovensko a Česko rovnaké pozície, pokiaľ ide o dôležitosť ochrany princípov právneho štátu, ale aj dodržiavania medzinárodného práva. 

"Práve medzinárodné právo, ako je územná celistvosť a suverenita štátov, je veľmi razantne porušované a pošliapavané práve ruskou agresiou na Ukrajine. Toto sú témy, ktoré aj formát V4 oslabujú, pretože je jasné, že v takýchto dôležitých veciach nemáme zhodu a rovnaký názor," uviedla. Potvrdila záujem pridať sa k aprílovej návšteve Pavla na Ukrajine.

Pavel vníma V4 v súčasnosti skôr ako konzultačné fórum bez ambície dosiahnuť detailnú koordináciu v otázke zahraničnej alebo bezpečnostnej politiky. Môže podľa neho poskytnúť priestor pre spoluprácu a konzultáciu napríklad v ekonomickej, obchodnej či kultúrnej oblasti. Dochádza podľa neho aj k rozširovaniu spolupráce napríklad v rámci B9 či Slavkovského formátu. Uvítal by napríklad užšiu spoluprácu s pobaltskými krajinami.

Karikatúra od Shootyho

Pavel dostal do daru od Čaputovej obrázok od známeho slovenského karikaturistu Martina Šútovca známeho pod prezývkou Shooty. Jednu zo svojich karikatúr Shooty venoval aj Pavlovi, a to po jeho víťazstve v januárovej priamej prezidentskej voľbe. Prvá dáma Česka si zase prevzala brošňu. Čaputová dostala sadu šperkov.

Pavlovu návštevu Slovenska podľa hovorcu prezidentky Martina Strižinca sprevádza značný záujem médií, zrejme najväčší svojho druhu za posledné obdobie. "Veľké udalosti domácej politiky, keď padá vláda alebo sa deje niečo zlomové, tam máme okolo 60 novinárov, dnes tu je 70," povedal Strižinec.

Českých novinárov tiež zaujímalo, či prezidentka Zuzana Čaputová zvažuje opätovnú kandidatúru. Prezident Petr Pavel rady rozdávať nechcel. Prezidentka priamo neodpovedala či zvažuje opätovnú kandidatúru. Tvrdí, že momentálne sa plne sústredí na vykonávanie mandátu. 

Viac sa dozviete v príspevku nižšie.

Uctili si zakladateľov ČSR

V rámci spoločného programu si položením vencov Pavel s Čaputovou uctili v Bratislave zakladateľov Československej republiky Tomáša Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika. 

Prezidenti Česka a Slovenska po spoločnom rokovaní a obede popoludní najprv zavítali k pamätníku československej štátnosti aj k soche T. G. Masaryka na rovnomennom námestí na nábreží Dunaja. Následne zavítali k Štefánikovej soche, ktorá sa nachádza na nábreží Dunaja, pri budove Slovenského národného divadla a zhruba kilometer od sochy Masaryka.

Prvú oficiálnu návštevu českého prezidenta Petra Pavla zhodnotila redaktorka zahraničnej redakcie Patrícia Kordiaková:

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok