Pancierovaný vlak Štefánik vystavia v Utrechte

Slovenskú históriu budú môcť už čoskoro obdivovať milióny návštevníkov z celého sveta. Stane sa tak vďaka pancierovému vlaku Štefánik, ktorý pôjde do holandského Utrechtu. Tam bude súčasťou najväčšej výstavy svojho druhu v Európe. Slovensko sa na takomto projekte zúčastňuje vôbec prvýkrát.

Zrekonštruovaný povstalecký improvizovaný pancierový vlak Štefánik, ktorý patrí k najvýznamnejším originálnym prezentačným projektom Múzea SNP, bude toto múzeum, ale aj celé Slovensko reprezentovať od 30. marca do 30. septembra na výstave Vlaky vo vojne v holandskom Utrechte. Túto výstavu organizuje pri príležitosti 300. výročia podpísania utrechtských mierových zmlúv tamojšie železničné múzeum a ide o jeden z najväčších výstavno-prezentačných projektov v Európe týkajúcich sa histórie železníc. Jeho súčasťou bude statická prezentácia 16 vlakových súprav z celého sveta vrátane pancierového vlaku Štefánik.

Ako informoval riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev, prezentácie pancierového vlaku Štefánik po jeho spojazdnení v roku 2009 mali nečakane veľký medzinárodný ohlas, najmä v západnej Európe. Železničné múzeum v Utrechte potom samo požiadalo Múzeum SNP o zapožičanie tohto vlaku na svoju pripravovanú výstavu, kde má patriť k najzaujímavejším exponátom. „S čím sme, samozrejme, súhlasili, keďže holandská strana povedala, že uhradí všetky náklady spojené s výstavou. Čo je úžasná vec, lebo len preprava týchto štyroch vozňov z Bratislavy do Utrechtu a naspäť bude stáť viac ako 100-tisíc eur. Pre nás nepredstaviteľný náklad,“ povedal Mičev s tým, že z Bratislavy do Utrechtu vlak vyrazí 18. marca. Podľa neho ide o najväčší výstavný projekt, aký kedy slovenské múzeá realizovali v zahraničí, a to aj z hľadiska vysokej hodnoty exponátov – najmä dvoch originálnych vozňov, ktoré boli nasadené v bojoch SNP. „Je to jediný pancierový vlak na svete, ktorý je pojazdný. Nikto zatiaľ pancierový vlak nespojazdnil, ako sme to urobili my,“ zdôraznil Mičev.
Na otvorení výstavy 30. marca by mali byť prítomní členovia holandskej kráľovskej rodiny a predstavitelia holandskej vlády. Podľa Mičeva by bolo vhodné, keby sa na nej zo Slovenska okrem zástupcov Múzea SNP zúčastnil aj minister zahraničných vecí alebo minister kultúry.

TOP videá

Povstalecký improvizovaný pancierový vlak Štefánik tvoria štyri opancierované vozne, pričom dva z nich – guľometný a tankový – sú originály z povstaleckého vlaku Štefánik a zvyšné dva sú repliky. Autentický guľometný vozeň patrí Múzeu SNP vBanskej Bystrici a v minulosti bol vystavený v skanzene bojovej techniky pri Pamätníku SNP v Banskej Bystrici. Druhý originál - tankový vozeň – patrí Železničným opravovniam a strojárňam (ŽOS) Zvolen. Delový vozeň stál mnoho rokov pod Zvolenským zámkom. Patrí mestu Zvolen a vyrobili ho v 70. rokoch minulého storočia pre natáčanie filmu Deň, ktorý neumrie. Štvrtý, takzvaný tykadlový vozeň vytvorili v roku 2009 železničiarski nadšenci z Klubu historickej techniky pri rušňovom depe vo Zvolene. Ako vysvetlil Mičev, tykadlovým alebo nárazníkovým sa tento vozeň nazýval preto, lebo bol umiestnený na čele vlaku, aby ako prvý prišiel do kontaktu s prípadnými mínami. V súčasnosti prebieha v ŽOS Zvolen rozsiahla generálna rekonštrukcia oboch originálnych vozňov vlaku Štefánik.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá