Život v Japonsku sa na chvíľu zastavil. Pripomenuli si katastrofálne zemetrasenie z roku 2011

ta3 TASR
11.3.2023 10:17

Japonci si v sobotu v deň výročia smrtiaceho zemtrasenia a vlny cunami pripomenuli modlitbami a minútou ticha obete z roku 2011, Informuje AFP. Minúta ticha zastavila život v krajine o 14.46 h miestneho času. Vtedy pred 12 rokmi zemetrasenie s magnitúdou 9,0 (štvrté najsilnejšie v zaznamenávanej histórii) zdevastovalo severovýchod Japonska.

Podmorské otrasy vyvolali vlnu cunami, ktorá si vyžiadala približne 18 500 mŕtvych alebo nezvestných a obrovské materiálne škody. Voda tiež zaplavila chladiace systémy v elektrárni Fukušima, čo viedlo k najhoršej jadrovej katastrofe od Černobyľu. Ľudia, ktorí v dôsledku cunami stratili svojich blízkych v sobotu kládli kvety na hroby blízkych a modlili sa.

"Ahojte chlapci, je to už 12 rokov," pozdravila Fumiko Sugawaraová (73) pri hrobe svojich mŕtvych príbuzných, ktorých zabilo zemetrasenie. "Prežívame, tak na nás prosím dohliadajte," povedal iný obyvateľ mesta Kesennuma, ktoré zmietla cunami. Jadrová havária vo Fukušime si priamo nevyžiadala žiadnu smrť, približne 165-tisíc ľudí však muselo opustiť svoje domovy či už dobrovoľne, alebo na základe povinnej evakuácie.

Väčšinu územia pri elektrárni odvtedy vyhlásili za bezpečnú po rozsiahlych dekontaminačných prácach. Mnohí obyvatelia sa napriek tomu rozhodli nevrátiť. Všetky japonské jadrové reaktory boli po katastrofe odstavené a väčšina z nich je mimo prevádzky dodnes. Globálna energetická kríza vyvolaná vojnou na Ukrajine však spôsobila prudký nárast cien elektriny v Japonsku.

Vláda je preto rozhodnutá obnoviť používanie reaktorov, pretože čelí najvážnejšej energetickej kríze za posledné desaťročia. Podľa prieskumov verejnej mienky prvýkrát od nehody vo Fukušime podporuje obnovenie používania jadrovej energie nadpolovičná väčšina obyvateľstva.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok