Ukrajina opäť čelila masívnym vzdušným úderom z Ruska, zahynulo najmenej deväť ľudí

TA3 TASR ČTK
9.3.2023 06:39

Ukrajinské mestá a energetická infraštruktúra sa v noci na štvrtok stali terčom novej vlny ruských vzdušných útokov, prvej po zhruba troch týždňoch. Sirény sa rozozneli naprieč celou Ukrajinou, výbuchy sa ozývali okrem iného v Kyjeve. Údery si vyžiadali najmenej deväť obetí.

V Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny ruské rakety zasiahli rezidenčnú oblasť, zahynulo najmenej päť ľudí. Cherson na juhu hlási troch mŕtvych. Druhé najväčšie ukrajinské mesto Charkov je bez prúdu a vody, ostreľovanie prerušilo aj vonkajšie napájanie Ruskom okupovanej Záporožskej jadrovej elektrárne. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nočný útok označil za teror voči ukrajinskému civilnému obyvateľstvu. "Nepriateľ vypálil 81 striel, aby sa znova pokúsil Ukrajincov zastrašiť svojou žalostnou taktikou. Jediné, na čo sa okupanti zmôžu, je terorizovanie civilistov," napísal Zelenskyj na telegrame. Vyjadril zároveň sústrasť rodinám zomrelých.

Ukrajinskej protivzdušnej obrane sa podľa náčelníka ukrajinského generálneho štábu Valerija Zalužného podarilo zničiť 34 ruských riadených striel a štyri drony. Ruská armáda podľa Zalužného na Ukrajinu zaútočila zo vzduchu okrem iného riadenými strelami Ch-101 a Ch-555 a z mora na ňu vyslala šesť hypersonických balistických rakiet Kalibr. Na nočné útoky použila aj rakety S-300, pôvodne určené na protivzdušnú obranu, a osem dronov iránskej výroby Šáhid, vymenoval Zalužnyj na sociálnej sieti Telegram.

V Ľvovskej oblasti zahynulo päť ľudí, keď jedna z rakiet zasiahla rezidenčnú štvrť, uviedol na svojom telegrame šéf správy Ľvovskej oblasti Maksym Kozyckyj. Pôvodne informoval o štyroch mŕtvych v Ľvove. Tri budovy podľa neho zničil požiar. Trosky zničených domov prehľadávajú záchranári. V Chersone na juhu krajiny zomreli traja ľudia, keď ruská armáda v meste zasiahla zastávku hromadnej dopravy, povedal šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak. Jeden život si vyžiadali aj útoky na energetickú infraštruktúru v Dnepropetrovskej oblasti, uviedol jej gubernátor Serhij Lysak.

Zásahy energetickej infraštruktúry i miest ohlásili miestni zástupcovia aj v Odeskej oblasti, Charkove i Kyjeve. V jednej z dedín Charkovskej oblasti ruské údery poškodili niekoľko domov a ľahko zranili dve ženy, napísal na sociálnych sieťach gubernátor oblasti Oľah Synehubov. 

Charkov je bez prúdu a vody, uviedol podľa portálu Ukrajinska pravda starosta mesta Ihor Terechov. Aj v Odeskej oblasti rakety poškodili obytné budovy a zasiahli energetickú infraštruktúru, oznámil na telegrame Maksym Marčenko. "Našťastie nie sú žiadne obete," dodal Marčenko.

Niekoľko silných výbuchov otriaslo aj Kyjevom. Starosta metropoly Vitalij Kličko na telegrame krátko uviedol, že jedna z explózií sa ozvala v Holosijivskej štvrti na juhozápade Kyjeva. Ďalší výbuch z metropoly podľa BBC zaznel krátko po 6:00 SEČ. Kličko potom oznámil, že zásah postihol Svjatošynskú štvrť na západnom okraji mesta, kde boli hospitalizovaní dvaja ľudia. Bez vykurovania sa podľa Klička po nočných útokoch ocitlo 40 percent odberateľov v meste.

Explózie hlásili aj obyvatelia ďalších miest vrátane Žytomyru, Mykolajivu alebo Černihivu. Krátko pred siedmou rannou miestneho času (6:00 SEČ) začali úrady v západných oblastiach Ukrajiny odvolávať protiletecký poplach, napísala agentúra Unian.

Počas ruského ostreľovania bolo tiež poškodené posledné vedenie, ktoré napájalo Záporožskú jadrovú elektráreň. "Zariadenie teraz napája dieselové generátory. Rusi stavajú svet na pokraj jadrovej katastrofy," citovala vo štvrtok spoločnosť Enerhoatom ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka. Odpojenie elektrárne od prúdu neskôr potvrdila aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ktorá ho označila za zásadné ohrozenie jadrovej bezpečnosti. Rusko sa Záporožskej jadrovej elektrárne zmocnilo začiatkom minulého marca.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok