Ľudia v Hongkongu nosia rúška dobrovoľne, vypestovali si psychickú závislosť

TA3 ČTK
5.3.2023 13:15

Ľudia v Hongkongu si za tri roky natoľko zvykli na rúška, že sa bez nich mnohokrát hanbia objaviť na verejnosti. Povinnosť nosiť rúško v tejto oblasti skončila až v stredu a mnoho ľudí vrátane detí v školách chodí dobrovoľne ďalej so zakrytou tvárou, napísal denník Financial Times.

Ľudia v Hongkongu nosia rúška dobrovoľne, vypestovali si psychickú závislosť
TASR/AP

Obavy z konca nosenia rúšok počas výučby mali aj učitelia a deti v čínskej základnej škole YMCA. Aby sa deti na zmenu pripravili, tak pre nich škola dokonca usporiadala špeciálnu hodinu s názvom "Ako si vážiť usmievajúce sa tváre". "Niektorí žiaci sa stále hanbia," uviedol riaditeľ. "Od doby, keď sa pred spolužiakmi naposledy ukázali s nezakrytou tvárou, uplynulo veľa času," vysvetlil.

Hongkong zrušil povinnosť nosiť rúško ako jedno z posledných miest na svete po 945 dňoch. V stredu, teda prvý deň, kedy prestalo nariadenie platiť, sa z asi 700 žiakov v škole objavilo bez rúška len asi 80 z nich.

Podobne na tom sú aj ostatní obyvatelia Hongkongu. "Po skoro troch rokoch života s nasadeným rúškom sa to stalo súčasťou života hongkonských obyvateľov," vysvetľuje Bryant Hui, ktorý vyučuje psychológiu na Hongkonskej polytechnickej univerzite.

"Ak je nosenie rúška stále považované za sociálnu normu, napríklad ak ju majú nasadenú vaši spolucestujúci vo vlaku, tak je oveľa vyššia šanca, že urobíte to isté," dopĺňa Hui. Obava z nákazy covidom tak podľa neho nie je jediným dôvodom, prečo sa ľudia nehodlajú rúška vzdať.

Ľudia oslovení denníkom Financial Times uviedli, že budú rúško ďalej nosiť napríklad kvôli alergii, snahe vyhnúť sa pasívnemu fajčeniu alebo jednoducho preto, že im doma rúška ostali. "Nosiť rúško je súčasťou módneho trendu," povedala aj Mi Leeová, ktorá pracuje v pohostinstve.

"Je to zvyk. Nemôžem sa jednoducho adaptovať na to, že ju nenosím. Je to ako skúšať prestať fajčiť. Je to závislosť, ktorej sa človek len tak nezbaví. Covidu sa ale nebojím. Už som ho chytil vlani," zveril sa aj predavač Ah Miu. K obľube rúšok môže prispievať aj to, že ich nosenie bolo v Hongkongu aj na ďalších miestach Ázie obvyklé už pred rozšírením Covidu-19. V Južnej Kórei napríklad počas jari vláda ľudí nabáda na nosenie rúšok kvôli prevencii respiračných ochorení počas sezóny prachových búrok vo východnej časti Ázie.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok