Policajti zranení počas útoku na Kapitol môžu žalovať Trumpa, uviedol americký rezort spravodlivosti

ta3 TASR
3.3.2023 07:30

Americkí demokratickí zákonodarcovia či policajti, ktorí utrpeli zranenia počas útoku na Kapitol zo 6. januára 2021, keď tam vtrhli podporovatelia exprezidenta Donalda Trumpa, môžu voči bývalému šéfovi Bieleho domu podať občianskoprávne žaloby. Uviedlo to vo štvrtok ministerstvo spravodlivosti USA pre federálny odvolací súd vo Washingtone. Informujú o tom agentúry AFP a DPA.

Policajti zranení počas útoku na Kapitol môžu žalovať Trumpa, uviedol americký rezort spravodlivosti
TASR/AP

Rezort spravodlivosti v oficiálnom právnom posudku vypracovanom na žiadosť trojčlenného panelu sudcov uviedol, že Trump ako vtedajší prezident mal síce absolútnu imunitu čo sa týka jeho pôsobenia na poste hlavy štátu, avšak je možné ho žalovať za činy, ktoré nesúviseli s jeho oficiálnymi povinnosťami.

Voči Trumpovi boli za jeho správanie krátko pred útokom na Kapitol podané viaceré občianskoprávne žaloby zo strany dvoch policajtov a 11 zákonodarcov. Za psychické a fyzické zranenia, ktoré vtedy utrpeli, žiadajú odškodnenie.

Trumpovi priaznivci zaútočili 6. januára 2021 na políciu, prerazili barikády a vstúpili do Kapitolu v neúspešnej snahe zabrániť kongresovému potvrdeniu volebného víťazstva demokrata Joea Bidena v roku 2020. K činu došlo dva týždne predtým, ako mal Trump opustiť Biely dom.

"Ako líder krajiny a hlava štátu má prezident mimoriadnu moc hovoriť k svojim spoluobčanom a v ich mene," poznamenalo ministerstvo spravodlivosti. "Avšak tou tradičnou funkciou je verejná komunikácia a presviedčanie, nie podnecovanie k bezprostrednému súkromnému násiliu," uviedol rezort.

Republikán Trump ohlásil svoju ďalšiu kandidatúru za prezidenta v roku 2024 a naďalej tvrdí, že voľby v roku 2020 mu "ukradli" v dôsledku rozsiahlych volebných podvodov.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok