Putin podpísal zákon o pozastavení účasti Ruska na jadrovej dohode s USA

ta3 čtk
28.2.2023 16:54

Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon o pozastavení účasti Ruska na zmluve Nový START, ktorá obmedzuje počet jadrových zbraní v krajine. Informovala o tom dnes agentúra TASS. O prípadnom obnovení účasti na dohode, ktorú Rusko uzavrelo s USA v roku 2010, môže rozhodnúť opäť prezident, doplnila agentúra. Zákon už bol zverejnený, a nadobudol tak účinnosť.

Putin verejne skritizoval ministra priemyslu. Vyčítal mu šaškovanie s obstarávaním lietadiel
TASR/AP

Putin prerušenie ruskej účasti na dohode minulý týždeň avizoval v prejave k ruským zákonodarcom. Tí následne predložený dokument obratom schválili.

Ruská diplomacia zároveň minulý týždeň oznámila, že Moskva bude ďalej dodržiavať limity ukotvené v dohovore, ktoré obmedzujú jadrové arzenály dvoch mocností maximálne na 1550 strategických jadrových zbraní a 700 medzikontinentálnych striel či bombardérov. Aj ministerstvo obrany uviedlo, že sa chce ďalej riadiť obmedzeniami, ktoré z dohody vyplývajú.

Spomínanú zmluvu podpísali v roku 2010 v Prahe vtedajší prezidenti Spojených štátov a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medvedev. Rusko už predtým odmietlo spolupracovať na inšpekciách jadrových zbraní, ktorých podmienky sú v tejto zmluve popísané. Dohoda Nový START je považovaná za posledný významný rusko-americký dohovor o kontrole jadrových zbraní. Jej platnosť má vypršať v roku 2026.

Ruské oznámenie minulý týždeň vyvolalo znepokojené reakcie Washingtonu a európskych metropol. Americký minister zahraničia Antony Blinken Putinovo vyjadrenie v utorok označil za nezodpovedné. Rozhodnutie ruského prezidenta odsúdilo okrem iného aj české ministerstvo zahraničia a vyzvalo Moskvu, aby sa k plneniu dohody vrátila.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok