Turecko opäť postihlo zemetrasenie s magnitúdou 5,2. Škody zatiaľ nehlásili

ta3 TASR
25.2.2023 15:08

Zemetrasenie s magnitúdou 5,2 postihlo tureckú provinciu Nigde v regióne Stredná Anatólia, oznámilo v sobotu centrum pre monitorovanie zemetrasení Kandilli. Zatiaľ neboli hlásené zranenia ani škody. Správu priniesla tlačová agentúra DPA.

Turecko-Sýria zemetrasenie
TASR/AP

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo v okrese Bor, približne 350 kilometrov západne od turecko-sýrskej pohraničnej oblasti, zničenej obrovským zemetrasením zo 6. februára, ktoré si vyžiadalo v oboch krajinách už vyše 50.000 ľudských životov.

Pred sobotňajšími otrasmi bolo v Turecku od piatka večera zaznamenaných najmenej sedem zemetrasení s magnitúdou nad 4, vrátane zničeného juhu, ako uviedol Turecký úrad pre zvládanie katastrof a núdzových situácií AFAD. Starosta mesta Nigde, Emrah Özdemir, pre štátnu televíziu TRT povedal, že ešte neboli hlásené žiadne škody.

Po tragickom zemetrasení zo 6. februára nasledovalo viac než 9500 dotrasov, čo je mimoriadny úkaz. Podľa predpokladov odborníkov budú dotrasy pokračovať nasledujúce dva roky, uviedol novinárom v Ankare pri inej príležitosti Orhan Tatar z AFAD.

Na mieste sú už skupiny expertov, ktorí odhadujú následky nového zemetrasenia. Sériu otrasov medzitým zaznamenali aj vo vojnou sužovanej Sýrii a v susednom Iraku. Sýria, ktorá sa stále spamätáva z tragického zemetrasenia zo 6. februára, v sobotu informovala, že za posledných 24 hodín zaznamenala 61 nových otrasov. Sýrske národné centrum pre zemetrasenia označilo tieto otrasy za slabé a v online vyhlásení napísalo, že seizmologická situácia sa začína stabilizovať, napriek veľkému počtu dotrasov.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok