Fico uistil Erdogana, že Slovensko plne podporuje vstup Turecka do EÚ

Aktualizované:
Fico uistil Erdogana, že Slovensko plne podporuje vstup Turecka do EÚ
Zdroj foto: SITA
Praktické otázky, ktoré posunú dopredu vzájomné vzťahy medzi Slovenskom a Tureckom tvorili podstatnú časť návštevy predsedu tureckej vlády Recepa Tayiipa Erdogana v Bratislave. Premiér Robert Fico Erdogana ubezpečil, že Slovensko podporuje tureckú snahu o európsku integráciu.

Vzťahy medzi Slovenskom a Tureckom sú veľmi dobré, no spoločný obchodný potenciál má stále rezervy. Zhodli sa na tom dnes v Bratislave na slovensko-tureckom obchodnom fóre premiér SR Robert Fico a premiér Turecka Recep Tayyip Erdogan.

"Turecko vnímame ako spriatelenú krajinu a podporujeme jeho úsilie o vstup do Európskej únie aj reformy, ktoré prijíma ako súčasť plnenia kritérií prístupového procesu," povedal Fico.

Za posledných 10 rokov vzrástol vzájomný obchod oboch krajín 11-násobne, pričom obchodný obrat v súčasnosti dosahuje zhruba 1,6 miliardy USD (1,18 miliardy eur). To je však podľa Fica stále pod potenciálom oboch krajín. "Sme rovnocenní najmä v inováciách, vo vyspelých technológiách, vo vedeckom výskume a v schopnosti aplikovať najnovšie výsledky vedecko-technického výskumu do priemyselnej praxe," skonštatoval Fico.

Možnú spoluprácu oboch krajín vidí slovenský premiér napríklad v oblasti energetiky. Fico tureckému premiérovi ponúkol slovenské know-how a vedeckú expertízu v sektore jadrovej energetiky, pričom ocenil rozhodnutie Turecka postaviť dve jadrové elektrárne. Zároveň pripomenul, že slovenské firmy môžu ponúknuť aj zaujímavé technológie napríklad v oblasti informačných technológií či strojárstva.

Erdogan vyjadril presvedčenie, že vzájomná obchodná bilancia oboch krajín vzrastie a v roku 2015 dosiahne obrat 5 miliárd USD. "Z tureckej strany sme otvorení všetkým druhom spolupráce a vo svetle ekonomického potenciálu a sily našich krajín môžeme toto rozvíjať, či už ide o energetiku, automobilový priemysel, turistiku, zdravotníctvo či poľnohospodárstvo," skonštatoval Erdogan. Ako dodal, Slovensko patrí medzi 5 krajín, s ktorými chce jeho krajina prioritne rozvíjať spoluprácu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá