Skupina G7 zvyšuje podporu Ukrajine, v roku 2023 sa vyšplhá na 39 miliárd dolárov

TA3 TASR
23.2.2023 18:19

Skupina siedmich najbohatších ekonomík sveta vo štvrtok zvýšila podporu pre Ukrajinu v tomto roku na 39 miliárd USD (36,74 miliardy eur). A vyzvala Medzinárodný menový fond, aby do konca marca pripravil program pre Kyjev.

Skupina G7 zvyšuje podporu Ukrajine, v roku 2023 sa vyšplhá na 39 miliárd dolárov
TASR/AP

Uvádza sa to vo vyhlásení súčasnej predsedníckej krajiny G7 Japonska. Informovala agentúra Reuters. K rozhodnutiu došlo po stretnutí ministrov financií bloku a guvernérov centrálnych bánk v predvečer prvého výročia začatia vojny na Ukrajine. Konflikt naďalej zúri, napriek sankciám zo strany západných krajín, ktoré mali ochromiť schopnosť Ruska financovať jeho "špeciálnu vojenskú operáciu".

Ukrajina dúfa, že od MMF získa úverový program v hodnote 15 miliárd USD, ktorý jej prinesie okamžitú finančnú pomoc a podporu pre štrukturálne reformy, ktoré jej pomôžu pri obnove po konflikte. "Na rok 2023 sme na základe potrieb ukrajinskej vlády zvýšili náš záväzok týkajúci sa rozpočtovej a ekonomickej podpory na 39 miliárd USD," uvádza sa vo vyhlásení G7.

Skupinu G7 tvoria USA, Kanada, Británia, Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Japonsko. Finanční lídri skupiny sa zišli v indickom Bangalúre pred stretnutím s kolegami zo skupiny G20 (20 najväčších ekonomík sveta).

Japonský minister financií Šuniči Suzuki novinárom povedal tiež, že G7 musí pred rozhodnutím o ďalšom postupe posúdiť efektívnosť aktuálnych sankcií proti Rusku.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok