Vlhová skončila piata v slalome na MS, zlato vyhrala St. Germainová

ta3 tasr
18.2.2023 14:31

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v slalome na MS vo francúzskom Courchevel/Méribel na piatom mieste. Za senzačnou víťazkou Laurence St. Germainovou z Kanady zaostala v sobotu o 85 stotín sekundy. Američanka Mikaela Shiffrinová neudržala vedenie po 1. kole a obsadila napokon druhé miesto (+0,57), bronz vybojovala Nemka Lena Dürrová (+0,69).

Vlhová skončila v slalome piata, zlato vyhrala St. Germainová
TASR - Martin Baumann

Vlhová, ktorá v slalome obhajovala striebro z Cortiny 2021, tak odchádza z Francúzska bez medaily. Vo štvrtkovom obrovskom slalome skončila siedma. V zbierke má naďalej šesť cenných kovov z MS (1-4-1). "Druhé kolo sa mi išlo trochu lepšie ako prvé. Dnes som odviedla maximum, ale nestačilo to. Taký je šport. Majstrovstvá hodnotím dobre, v obrovskom slalome siedme miesto, v slalome piate. Nie je to zlá pozícia, stále som vpredu, ale chceli sme viac. Bohužiaľ to nevyšlo. Budeme naďalej pracovať a snažiť sa byť naspäť na špici," uviedla Vlhová po pretekoch.

St. Germainová dosiahla životný úspech, v pretekoch Svetového pohára nikdy nestála na pódiu. Jej najlepší individuálny výsledok v SP je piate miesto v paralelnom slalome v St. Moritzi z roku 2019, v slalome bola najlepšie šiesta v Levi 2020. Dvadsaťosemročná pretekárka vybojovala pre Kanadu druhú zlatú medailu na týchto MS po triumfe Jamesa Crawforda v super-G. "Toto som nečakala. Je to niečo neuveriteľné," jasala St. Germainová, ktorá na titul zaútočila z tretej pozície po 1. kole. "Je to zvláštne. Bola som skutočne vystresovaná, necítila som sa vôbec dobre. V druhom kole som urobila miernu chybu, no stále som si hovorila ´jazdi ďalej, jazdi ďalej´. A vyšlo to," dodala v rozhovore pre FIS nová majsterka sveta, ktorá získala pre Kanadu slalomové zlato po 63 rokoch. Na ZOH 1960 v Squaw Valley, ktoré boli zároveň alpskými MS, triumfovala v tejto disciplíne jej krajanka Anne Heggtveitová.

Shiffrinová síce nedosiahla na titul a musela sa uspokojiť so striebrom, napriek tomu sa zapísala do histórie. Stala sa prvou ženou, ktorá na MS získala šesť medailí v jednej disciplíne. V zbierke má dokopy 14 cenných kovov (7-4-3). V Courchevel/Méribel vybojovala svoju tretiu medailu po zisku striebra v super-G a zlata v obrovskom slalome.

Vlhovej chýbala dynamika

Vlhovej patrila piata priečka už po 1. kole. Dvadsaťsedemročná Slovenka, ktorá odštartovala s číslom päť, mala pomalší úvod, postupne však na náročnej trati so zatvorenými bránami našla rytmus. Olympijská víťazka z Pekingu predvádzala plynulú jazdu, ale chýbala jej potrebná dynamika a agresivita. V cieli mala na vedúcu Shiffrinovú manko 0,99 s. Američanka, ktorá v polovici šampionátu ukončila spoluprácu s trénerom Mikeom Dayom, odštartovala preteky s číslom 1 a svojou jazdou bez výrazných zaváhaní nasadila latku vysoko. Líderka SP a už istá víťazka malého glóbusu v tejto disciplíne našla od prvých bránok správne tempo, ktoré dolu ešte vygradovala. Hoci niektoré oblúky nemala čisté a v jej jazde bola rezerva, jej čas už nikto neprekonal.

Priblížiť sa k nej dokázala len Švajčiarka Wendy Holdenerová, ktorá sa zaradila na druhú pozíciu so stratou 0,19 s. Nádejné medzičasy mala aj Anna Swennová-Larssonová, Švédka sa však v spodnej časti spadla a vypadla z bojov o medaily. Do jednej sekundy sa zmestila ešte Dürrová (+0,92) a so štartovým číslom 18 prekvapila St. Germainová, ktorej patrila tretia priečka (+0,61). Druhá Slovenka Petra Hromcová limitovaná chorobou sa tesne zmestila medzi postupovú 60-tku. Dosiahla 60. čas, na líderku mala manko 7,21 s. V druhom kole jej zdravotný stav nedovolil štartovať.

Druhé kolo na zjazdovke Roc de Fer sa vydarilo Nórke Mine Fürstovej Holtmannovej, ktorá z priebežnej desiatej pozície poskočila až na štvrtú. Vlhová opäť predviedla rytmickú jazdu, ale volila menej riskantnú širšiu stopu. Na druhom medzičase ešte viedla o 0,28 s, no dolu jej chýbala potrebná rýchlosť a v cieli sa zaradila na priebežnú druhú priečku o 14 stotín za Nórku. Následne ju predbehli ešte tri pretekárky. Holtmannovú potom tesne prekonala Dürrová, St. Germainová zopakovala fantastický výkon z 1. kola a dostala sa jasne do vedenia. Holdenerová predviedla riskantnú jazdu, ktorá sa jej nevyplatila. V závere mierila na pozíciu líderky, ale po špicari vypadla. Shiffrinová druhé kolo pretaktizovala. Zvolila jazdu na istotu, chýbala jej typická agresivita, jej náskok sa postupne skresával a v cieli zostala prekvapujúco za Kanaďankou, ktorá mohla oslavovať.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok