Bývalý pracovník britskej ambasády v Berlíne dostal 13 rokov za špionáž pre Rusko

ta3 čtk
17.2.2023 12:34

Na trinásť rokov a dva mesiace poslal britský sudca za mreže muža, ktorý sa priznal k špionáži v prospech Ruska vykonávanej pri práci na britskej ambasáde v Berlíne. Brit David Ballantyne Smith pracoval na veľvyslanectve ako člen ochranky a na jeseň na súde uviedol, že postúpil ruskému vojenskému atašé v nemeckej metropole osobné údaje zamestnancov ambasády a ďalšie tajné informácie.

Bývalý pracovník britskej ambasády v Berlíne dostal 13 rokov za špionáž pre Rusko
TASR/AP

"Vystavili ste tých ľudí maximálnemu riziku," povedal sudca Mark Wall pri vypočutí o výške trestu. "Vašu mieru previnenia ďalej zvyšuje skutočnosť, že ste za svoje kriminálne počínanie dostávali peniaze," citovala sudca spravodajská spoločnosť BBC.

Smith bol stíhaný na základe zákona o úradných tajomstvách, za ktorého porušenie hrozí odňatie slobody na dva až 14 rokov. Sudca Wall dnes uviedol, že ochrana tajných informácií sa spája so silným verejným záujmom a že trest pre 58-ročného muža musí byť taký vysoký, aby odradil od podobných činov ďalších. Wall sa zaoberal obvineniami ohľadom Smithových aktivít v rokoch 2020 a 2021, uviedol však, že jeho "podvratná činnosť začala o dva roky skôr".

Smith v tom čase žil v nemeckej Postupime a na britskej ambasáde pracoval do augusta, kedy ho zatkla nemecká polícia. Podľa následnej obžaloby Smith pociťoval náklonnosť k Rusku a naopak nenávisť k Británii. Smitha nahnevalo, že veľvyslanectvo vyvesilo dúhovú vlajku na podporu sexuálnych menšín, uviedla britská prokuratúra. Obhajoba tvrdila, že Smith chcel iba ambasádu "zostudiť" a že v danom období trpel depresiami.

Muž sa vlani v novembri priznal k ôsmim bodom obžaloby a potvrdil, že poslal dva listy s citlivými informáciami na ruskú ambasádu v nemeckom hlavnom meste. Sudca Wall dnes opisoval, že Smith bol usvedčený zo zberu utajovaných materiálov po viac ako troch rokoch, vrátane "tajnej vládnej komunikácie" s vtedajším britským premiérom Borisom Johnsonom. "Vaším motívom, keď ste im pomáhali (Rusom), bolo poškodiť britské záujmy," povedal sudca. "Vaše nezákonné správanie bolo vytrvalé, a do určitej miery sofistikované," dodal.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok