Mladý vodca Kim používa politicky korektný smartfón

Mladý vodca Kim používa politicky korektný smartfón
Zdroj foto: Mobilgeeks.de
Severokórejský vodca Kim Čong-un zrejme používa smartfón, pričom na základe podrobnej analýzy dostupných agentúrnych fotografií sa pravdepodobne podarilo identifikovať aj jeho značku.

Ako napísal juhokórejský denník Čung Ang ilbo (The Korea Daily), Kim z pochopiteľných dôvodov nie je fanúšikom Samsungu, odborníci z juhokórejskej tajnej služby sa domnievajú, že si vybral politicky korektnú taiwanskú značku HTC.

Odborníci skúmali agentúrnu fotografiu z 26. januára, ktorá zachytáva Kima na porade s predstaviteľmi ministerstva obrany a zahraničných vecí. Po jeho pravej ruke, tesne vedľa kopy dokumentov, je na stole aj čierny mobilný telefón. "Keďže Kim položil telefón k dokumentom, ktoré má pred sebou, predpokladáme, že si ho aj sám doniesol," uviedol pre denník juhokórejský vládny úradník. Pripustil, že Kim ním zrejme komunikuje so straníckymi funkcionármi alebo s rodinou.

Ako pripomína juhokórejský denník, obyvatelia KĽDR sa nesmú na internet pripájať prostredníctvom smartfónov. Môžu ich používať len na telefonovanie alebo odosielanie správ, aj to len v rámci KĽDR. Citovaný zdroj uviedol, že Kim, jeho príbuzní a ľudia z jeho najbližšieho okolia sú zjavne výnimkou z tohto pravidla.

Podľa informácií z vlaňajšieho novembra mobilné telefóny v Severnej Kórei používa 1,5 milióna ľudí. V hlavnom meste Pchjongjang mobil používa asi 60 percent obyvateľov vo veku od 20 do 50 rokov. Niektorí majú už k dispozícii aj smartfóny.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá