Muž objavil na poli delostrelecký granát z obdobia druhej svetovej vojny

14.2.2023 11:18

Podozrivú muníciu objavil na poli v Nedožeroch-Brezanoch (okres Prievidza) 49-ročný muž. Nález ohlásil na polícii, pyrotechnik zistil, že ide o delostrelecký granát z obdobia druhej svetovej vojny. Informovala o tom na sociálnej sieti trenčianska krajská polícia.

delostrelecký granát 1140px (TASR)
Foto: TASR

"Delostrelecký granát kalibru 15 centimetrov Infanteriegranate 38 bol nemeckej výroby. Mal 38 kilogramov s obsahom trhaviny 8,5 kilogramu liateho TNT a bol určený na ničenie pechoty," priblížili policajti. Išlo podľa nich o vystrelený granát s odlomeným zapaľovačom, ale nachádzala sa v ňom počinová nálož náchylná na vonkajší podnet. 

"Granát pyrotechnik odborne zabezpečil proti vonkajším nežiaducim vplyvom a nárazom. Miesto a okolie nálezu ešte dôkladne prehľadal detektorom kovov, ale žiadnu inú muníciu už nenašiel," doplnila polícia. Po vykonaných úkonoch a bezpečnostných opatreniach bol granát prevozu schopný, na stálej trhacej jame ho zničia výbuchom.

"Upozorňujeme verejnosť, aby v prípade nálezu starej munície s ňou v žiadnom prípade nemanipulovala. Aj takmer 80 rokov stará munícia môže byť stále nebezpečná a výbuchu schopná. V prípade nálezu munície vždy kontaktujte políciu na 158," vyzvali policajti. 

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok