Denník The New York Times žaluje eurokomisiu, dôvodom sú správy medzi von der Leyenovou a šéfom Pfizeru

TA3 ČTK
14.2.2023 10:58

Americký denník The New York Times sa obrátil na najvyšší súd Európskej únie v snahe získať textové správy, ktoré si predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová posielala so šéfom farmaceutickej spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. Žaloba bola podaná 25. januára, detaily však zatiaľ Súdny dvor EÚ neposkytol, zistil web Politico.

 von der Leyen
TASR/AP

Odhalenie komunikácie medzi von der Leyenovou a Bourlom by mohlo objasniť pozadie nákupov vakcín proti Covidu-19, ktorých EÚ od danej spoločnosti objednala stovky miliónov. O SMS správach sa už dlhšiu dobu hovorí v súvislosti s obrovským kontraktom z mája 2021, ktorého uzavretie reagovalo na problémy s iným dodávateľom - firmou AstraZeneca. Nákup osobne dojednávala predsedníčka EK, únijná exekutíva však ohľadom jej komunikácie s Bourlom podľa Politico zahmlieva.

Denník NYT chce súd presvedčiť, že komisia má zákonom danú povinnosť správy zverejniť, píše Politico, ktorému podrobnosti oznámili dva nemenované zdroje oboznámené s prípadom. Americký denník vec odmietol podrobnejšie komentovať a EK údajne nereagovala na žiadosť o vyjadrenie. Na komunikáciu medzi von der Leyenovou a Bourlom upozornil práve NYT, keď tesne pred podpisom uvedenej zmluvy o dodaní až 1,8 miliardy dávok vakcíny vydal reportáž, kde opísal jej dojednávanie. Dvojica si podľa nej volala a vymieňala správy asi mesiac, pričom táto "osobná diplomacia zohrala v dohode veľkú úlohu".

Obsah správ a telefonátov ale nie je známy, rovnako ako finančná stránka kontraktu. Téme sa venuje aj reportér rakúskeho webu netzpolitik.org Alexander Fanta, ktorému komisia v reakcii na žiadosť o SMSky odpovedala, že žiadne takéto materiály neexistujú. Novinár sa potom obrátil na ombudsmanku EÚ Emily O'Reillyovú, ktorá konštatovala, že EK vo veci nepostupovala správne, pretože výslovne nepožiadala kanceláriu predsedníčky o vyhľadanie textových správ. K tým sa nedostal ani Európsky dvor audítorov (ECA), ktorý po minuloročnom audite nákupu covidových vakcín oznámil, že komisia ani nevysvetlila, prečo požadované informácie o rokovaniach neposkytuje. Eurokomisárka Věra Jourová predtým podľa Politico naznačila, že správy mohli byť odstránené.

"Toto je veľká, veľká vec. Mohol by to byť najväčší spor ohľadom transparentnosti v EÚ za poslednú dekádu," reagoval Fanta na správu o žalobe NYT. Únijné právo podľa neho dáva občanom EÚ možnosť nahliadnuť do akýchkoľvek oficiálnych dokumentov "nehľadiac na médium". "Zákony v skutočnosti hovoria jasne: Ide o akékoľvek dokumenty, ktoré EÚ má, nie len tie, ktoré sa rozhodnú archivovať. Komisia sa snaží ísť proti právnej gravitácii," napísal Fanta.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok