Ukrajina spustí na jar ofenzívu proti Rusku, tvrdí americký minister obrany. V Bruseli rokujú ministri NATO o vojenskej pomoci Kyjevu
Ukrajina na jar spustí ofenzívu proti ruským silám a spojenci jej budú aj naďalej dodávať požadované zbrane. Po zasadnutí kontaktnej skupiny pre Ukrajinu to povedal americký minister obrany Lloyd Austin. V Bruseli rokujú aj ministri obrany členských štátov Severoatlantickej aliancie.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg krátko pred rokovaním povedal, že aliancia musí Ukrajine zabezpečiť vybavenie potrebné na to, aby vojnu vyhrala. K tomu bude podľa neho potrebné navýšiť výrobu munície. S tým už podľa vyjadrenia ministra obrany Borisa Pistoriusa počíta napríklad Nemecko. Podľa amerického ministra obrany Lloyda Austina spolieha Rusko na to, že podpora spojencov časom ochabne, v čom sa ale mýli.
Ministri obrany krajín bloku sa schádzajú takmer rok po začatí ruskej invázie a v čase, keď Ukrajina čelí obnovenému tlaku ruských síl na východe krajiny. Ich stretnutie predchádza dopoludňajšie rokovania kontaktnej skupiny pre Ukrajinu vedené Spojenými štátmi. "Kremeľ stále stavia na to, že nevydržíme. Ale rok od začiatku vojny sme stále rovnako jednotní. A táto spoločná odhodlanosť pomôže Ukrajine udržať doterajšiu energiu v kritických najbližších týždňoch," povedal na úvod rokovania skupiny Austin.
"NATO je voči nám nenávistná organizácia, ktorá svoju nenávisť potvrdzuje každý deň a zo všetkých síl sa snaží, aby bolo jej zapojenie do konfliktu okolo Ukrajiny čo najjasnejšie," povedal na tlačovej konferencii k Severoatlantickej alianci hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Pripomenul dodávky zbraní spoločne prisľúbené radom aliančných krajín, medzi ktorými sú americké protivzdušné systémy Patriot, nemecké tanky Leopard 2 či staršie tanky T 72, ktorých sľúbila dodať česká armáda 90 po renovácii zaistenej USA a Holandskom. Spojenci od začiatku vojny prisľúbili Ukrajine zbrane za takmer 50 miliárd dolárov, musia však svoje úsilie ďalej zosilniť, dodal Austin. Podľa Stoltenberga musia aliancie urýchliť najmä dodávky munície, paliva a náhradných dielov, ktorých sa ukrajinskej armáde nedostáva, a rýchlo dodať aj predtým sľúbené zbrane.
Členské štáty musia rýchlejšie zásobovať armádu Ukrajiny a zvýšiť výrobu munície, uviedol šéf NATO
"Nevidíme, že by sa prezident (Vladimir) Putin chystal na mier. Je vidieť pravý opak, pripravuje pokračovanie vojny, nové ofenzívy a nové útoky," povedal novinárom Stoltenberg. Dodal, že ide aj o súboj logistiky, pri ktorom ukrajinskí spojenci musia nájsť cestu k čo najrýchlejšiemu doručeniu sľúbených zbraní. Podľa neho je zároveň nutné zvýšiť výrobu munície, aby ju mohla dostávať Ukrajina a zásoby aliančných krajín sa výrazne nestenčili.
Podľa Kyjeva vypáli ukrajinská armáda na 5000 kusov delostreleckej munície denne, pri Rusku je to až štvornásobok. Ukrajinská denná spotreba zodpovedá podľa expertov počtu, ktorý v mierových časoch nakúpi armáda menšej európskej krajiny za celý rok.
Nemecká vláda podpísala s firmou Rheinmetall zmluvu na obnovenie výroby munície do samohybných protilietadlových systémov Gepard, ktoré dodáva Ukrajine. "Som veľmi rád, že sme schopní zaistiť dodávky tejto veľmi dôležitej súčasti protivzdušnej obrany," povedal Pistorius pred konaním. Berlín sa zároveň zatiaľ neúspešne snaží presvedčiť neutrálne Švajčiarsko, aby schválilo vývoz zásob munície pre systémy Gepard na Ukrajinu. V tejto alpskej krajine ju vyrába dcérska spoločnosť firmy Rheinmetall.