Desaťtisíce Slovákov odmietli bojovať za Slovensko, ak by došlo k mobilizácii. Naď viní časť opozície

ta3 čtk
13.2.2023 18:18

Rekordných viac ako 40-tisíc Slovákov poslalo miestnym úradom oznámenie, že v prípade mobilizácie nechcú bojovať so zbraňou. Vyplýva to z vyjadrenia ministra obrany Jaroslava Nade v diskusnom programe Rádia Expres. Podľa ministra ide o výsledok zneužívania vojny na Ukrajine časťou slovenskej opozície.

Desaťtisíce Slovákov odmietli bojovať za Slovensko, ak by došlo k mobilizácii. Naď viní časť opozície
TASR/Jakub Kotian (ilu)

Takzvanú mimoriadnu službu, na ktorú môžu byť z radov občanov v krajine s viac ako piatimi miliónmi obyvateľov povolaní muži v čase vojny alebo vojnového stavu, môžu odoprieť ľudia prostredníctvom príslušného vyhlásenia každoročne v januári. Zároveň musia uviesť, že mimoriadna služba, teda nasadenie so zbraňou, je v rozpore s ich svedomím alebo náboženským vyznaním. V prípade vojnového konfliktu by táto skupina mužov pre prípad mobilizácie vykonávala iné práce.

"Ak by došlo na situáciu, ktorú nikto neplánuje, na mobilizáciu, tak rovnako je ten človek mobilizovaný, ale nedostane zbraň do ruky, ale pôjde kopať zákopy alebo pôjde do nemocníc," povedal Naď.

Na mimoriadnu službu možno z radov civilného obyvateľstva povolať muža počas trvania ich brannej povinnosti, teda zhruba vo veku 19 až 55 rokov.

Podľa portálu Aktuality.sk vlani mimoriadnu službu na Slovensku odmietlo necelých 1500 ľudí, predtým tak urobili obvykle len stovky obyvateľov ročne. Tohtoročný prudký nárast oznámenia zdôvodnil Naď vyhláseniami politikov opozičných sociálnych demokratov (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica, ktorí odmietajú protiruské sankcie a dodávky západných zbraní Ukrajine, ktoré od vlaňajšieho februára čelí vojenskej invázii Ruska.

Napríklad poslanec Smeru-SD Ľuboš Blaha predtým hovoril o obave, že by mladí Slováci mohli byť naverbovaní na boj na Ukrajine. Fico zase tvrdil, že vrcholní politici krajiny by mohli vyhlásiť vojnový stav, čo by znamenalo zrušenie septembrových predčasných volieb. Smer-SD, ktorý bol pri moci v rokoch 2006 až 2010 a potom v období 2012 až 2020, je teraz druhou najpopulárnejšou stranou.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok