Slovenské basketbalistky postúpili na európsky šampionát, tréner Suja vyzdvihuje tímovú súdržnosť

13.2.2023 13:30

Piešťanská Diplomat aréna videla opäť po takmer dvoch rokoch postupovú radosť basketbalistiek Slovenska. Zaplnené tribúny sa po víťazstve 114:59 nad Luxemburskom mohli radovať z toho, že sa tím trénera Juraja Suju predstaví medzi európskou špičkou. Svoju domácu misiu zvládol bez akýchkoľvek výraznejších problémov, výsledkom je 13. účasť na záverečnom turnaji majstrovstiev Európy, ktoré sa 15. – 25. júna odohrajú v Slovinsku a Izraeli.

Slovenské basketbalistky postúpili na európsky šampionát, tréner Suja vyzdvihuje tímovosť
Foto: TASR/Lukáš Grinaj

Slovenky prešli na európsky šampionát z H-skupiny ako druhý najlepší tím z druhých miest. Okrem víťazov skupín si totiž zabezpečili miestenky aj štyri najlepšie družstvá z druhých miest. Túto zostavu uzatvárali organizátori tohtoročných ME – Slovinsko a Izrael. 

"Znamená to pre mňa veľmi veľa. Konkurencia v Európe a okolo nás sa zvyšuje. Švajčiarky hrali napríklad vyrovnaný zápas s Talianskom. Tímy už vedia hrať basketbal. Každý jeden postup si treba vážiť a vnímať veci, ktoré prinášajú postup. Neskutočne sa teším z toho, že sa nám to opäť podarilo. Budeme držať kontakt s európskou špičkou, budeme medzi najlepšími a v ďalšej kvalifikácii tak budeme nasadení v niektorom z prvých dvoch výkonnostných košov atď.," vyjadril sa tréner Slovenska.

Pred nedeľňajšími záverečnými stretnutiami v kvalifikácii sa ešte riešili rôzne scenáre, ktoré by mohli posunúť Slovenky medzi 16 najlepších tímov na starom kontinente. V prvom rade bolo potrebné zvíťaziť nad Luxemburskom, ale napokon sa v ostatných skupinách vyvinuli veci tak, že nebolo potrebné naháňať nejaký počet bodov pri výhre.  

Vo februárovom asociačnom termíne sa Slovensko predstavilo doma a v oboch prípadoch to bol z tohto pohľadu príkladný tímový výkon. Triumf o 28 bodov nad Švajčiarskom a o 55 bodov nad Luxemburskom, umožnil každej hráčke dostať adekvátny priestor na palubovke. Pozitívom sú napríklad bodové debuty v podaní tria Stella Tarkovičová, Soňa Svetlíková a Viktória Havranová. 

Celú kvalifikáciu na ME 2023 orámovali absencie na slovenskej strane, stačí spomenúť mená ako Žofia Hruščáková, Barbora Wrzesiňská, Terézia Páleníková alebo Nikola Dudášová. Plnú 6-zápasovú porciu odohralo len 5 hráčok. Aj toto svedčí o tom, ako sa kolektív dokázal zomknúť a poradiť si so stratami na často kľúčových postoch. "Je to super a veľmi si to vážim. Tak to má vyzerať. Každá jedna prispela, každým tréningom, ktorý sa odrobil. Všetci si zaslúžia obrovský rešpekt za reprezentovanie," vyhlásil tréner Sloveniek.

Odmenou pre jeho tím je, že sa predstaví na 39. edícii majstrovstiev Európy. Dejiskom záverečného turnaja bude 15. – 25. júna slovinská Ľubľana a izraelský Tel Aviv. Žreb skupinovej fázy ME je na programe 8. marca a tímy budú do neho nasadené podľa rebríčka Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA). V ktorej krajine by sa radšej Slovensko predstavilo? "Ťažká otázka. Je mi to momentálne jedno, som rád, že vôbec ideme na majstrovstvá Európy," odpovedal na záver Suja.  

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok