Prigožin oznámil dobytie obce pri Bachmute. Ukrajina si myslí, že Rusi majú s veľkou ofenzívou problémy

ta3 čtk
12.2.2023 10:53

Žoldnieri ruskej Vagnerovej skupiny, ktorú Moskva zapojila do vojny na Ukrajine, sa zmocnili dediny Krasna Hora v blízkosti mesta Bachmut v Doneckej oblasti. Uviedol to v nedeľu šéf tejto polovojenskej organizácie Jevgenij Prigožin.

Jeho tvrdenie nebolo možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov, tím tohto ruského oligarchu však na sociálnej sieti Telegram uverejnil zábery, ktoré podľa neho ukazujú členov Vagnerovej skupiny pred značkou na okraji obce.

"Útočné jednotky Vagnerovej skupiny dnes získali obec Krasna Hora," cituje z oznámenia šéfa Vagnerovej skupiny agentúra AFP. Uvedená dedina leží na sever od Bachmutu neďaleko okraja mesta, o ktoré sa v posledných týždňoch vedú krvavé boje. Predchádzajúce správy naznačovali, že Rusi sa tam snažia ukrajinské jednotky obkľúčiť, pričom Kyjev opakovane hlásil odrazené útoky okupantov, okrem iného na Krasnu Horu. V tej pred vojnou žilo viac ako 600 ľudí, uviedla agentúra Reuters.

Prigožinove vyjadrenie prišlo deň potom, čo sa objavili správy o rozhovore, v ktorom oligarcha blízky ruskému prezidentovi Vladimírovi Putinovi špekuloval o ďalšom vývoji vojny. Okrem iného uviedol, že ruský plán na prevzatie východu Ukrajiny môže trvať rok a pol až dva roky. Podľa denníka The Guardian je Prigožinovo vyhlásenie dôkazom, že časť velenia v Moskve počíta s dlhotrvajúcim konfliktom.

Vojna by sa mohla pretiahnuť aj na tri roky, ak by sa Moskva rozhodla ovládnuť celé ukrajinské územie na východ od rieky Dneper, uviedol Prigožin. Povedal to v rozhovore pri príležitostiach blížiaceho sa ročného výročia od ruskej invázie na Ukrajinu.

Ukrajinskí predstavitelia očakávajú skorý útok ruských jednotiek, možno ešte pred prvým výročím začiatku vojny, ktoré pripadá na 24. februára. Zároveň však spochybňujú schopnosť nepriateľa vykonať úspešnú ofenzívu.

"S veľkou ofenzívou, ako to hovoria, majú Rusi veľké problémy," uviedol šéf ukrajinskej bezpečnostnej rady Oleksij Danilov. Avizovaný ruský útok podľa neho zďaleka nepokračuje podľa plánu, "Rusi majú veľké problémy" a ukrajinské jednotky ich úspešne odrážajú, cituje Danilova ruskojazyčná verzia servera BBC News.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok