Pôjdu migy na Ukrajinu? Vláda osloví ústavných právnikov, informoval Heger

ta3 tasr
11.2.2023 12:36

Dočasne poverená vláda sa zatiaľ na Ústavný súd neobráti, vyžiada si však stanovisko ústavných právnikov k možnosti darovať stíhačky MiG na Ukrajinu. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).

"Vyžiadame si oficiálne stanovisko ústavných právnikov, či má vláda v poverení kompetenciu darovať, a podľa toho budeme postupovať v ďalších krokoch," uviedol Heger.

Myslí si, že rozhodnutie darovať stíhačky je autonómne rozhodnutie každej krajiny, vidí tiež možnosť získať za dar peniaze z Európskej únie. Upozornenia opozície na možnú eskaláciu napätia a zatiahnutie Slovenska do vojny sú podľa neho strašením. "A aj to je možno slabé slovo, je to klamstvo, zavádzanie občanov," vyhlásil.

V možnom darovaní stíhačiek Ukrajine vidí prínos Slovenska v rámci pomoci susednej krajine brániacej sa ruskej agresii. "Volodymyr Zelenskyj nás prosí, aby sme ich ochránili pred ruskými bombami. Skúsme si predstaviť to, ako by sme sa my cítili v ich situácii," poznamenal. Zopakoval, že migy sú na Slovensku bez využitia. Ohradil sa tiež voči vyjadreniam predstaviteľov strany Smer-SD naznačujúcim možné vyhlásenia vojnového stavu na Slovensku a mobilizácie, odsúdil ich ako klamstvá. Je presvedčený, že by v tomto prípade mal konať generálny prokurátor.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok