Lavíny si v západnom Rakúsku vyžiadali už osem obetí, platí tam štvrtý stupeň výstrahy

Lavíny si v západnom Rakúsku vyžiadali už osem obetí, platí tam štvrtý stupeň výstrahy
Zdroj foto: TASR/Vladimír Benko (ilu)
Lavíny si v západnom Rakúsku od piatka vyžiadali už osem obetí na životoch. Po tom, čo boli v sobotu hlásení traja mŕtvi, informovala tamojšia polícia v nedeľu o ďalších piatich. Informujú o tom agentúry APA a AFP.

Rakúske lyžiarske strediská sú v súčasnosti plné aj z dôvodu školských prázdnin vo Viedni, a to aj napriek tomu, že riziko zosuvu lavín je po niekoľkých dňoch intenzívneho sneženia a silného vetra na štvrtom z piatich stupňov. Tirolská polícia uviedla, že v nedeľu spod snehu vytiahla telo 59-ročného muža, ktorý šoféroval snežný pluh, keď ho strhla snehová doska. Záchranári našli počas dňa v obci Sankt Anton am Arlberg telá dvoch lyžiarov vo veku 29 a 33 rokov, ako aj ich inštruktora, ktorých lavína zasypala už v sobotu. Ďalší muž, lyžiar vo veku 62 rokov, zomrel v údolí Ötztal - záchranárom sa ho po vyhrabaní spod snehu nepodarilo oživiť.

Už v sobotu boli nájdené telá dvoch obetí lavín - 17-ročného turistu z Nového Zélandu a Nemca vo veku 55 rokov. Už v piatok zahynul pod lavínou v údolí Ötztal 32-ročný čínsky lyžiar. Počas soboty hlásili len v Tirolsku 30 lavín, pričom 11 z nich zasiahlo aj ľudí. Mnohé záchranné akcie znemožňuje slabá viditeľnosť a nepriaznivé poveternostné podmienky. AFP pripomína, že v posledných rokoch zahynulo v Rakúsku v dôsledku lavín každoročne zhruba 20 ľudí.

Početné nové lavíny boli hlásené aj v nedeľu. Jednu zasypanú osobu sa podarilo zachrániť v obci Warth am Arlberg. V obciach Schwendau a Hopfgarten sa dvaja zimní športovci dokázali vyslobodiť spod snehu sami.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá