K Česku sa pridalo aj Rakúsko. Ukončí kontroly na hraniciach so Slovenskom

Rakúsko nepredĺži kontroly na hraniciach so Slovenskom, ktoré sa tak skončia od pondelka 6. februára. Oznámilo to v sobotu rakúske ministerstvo vnútra, informuje agentúra APA.

Namiesto toho budú kontroly už len v prihraničných oblastiach v koordinácii so SR. Pôjde predovšetkým o okresy Gänserndorf, Bruck an der Leitha a Kittsee. Budú v nich nasadzované hliadky a prebiehať monitoring za pomoci dronov.

Rakúsko zaviedlo kontroly na hraniciach so Slovenskom koncom septembra 2022 v súvislosti s nárastom nelegálnej migrácie a potrebou obmedziť pôsobenie prevádzačských mafií. Podľa rakúskeho ministerstva vnútra sa od konca septembra podarilo zadržať 24 prevádzačov, ktorí operovali z územia Slovenska.

Rovnaké opatrenie na hraniciach so SR uplatňovala od konca vlaňajšieho septembra aj Česká republika. Český minister vnútra Vít Rakušan tento týždeň avizoval, že stále kontroly na hraniciach so SR sa skončia v noci zo soboty na nedeľu.

Rakúsko zmenilo stratégiu s ohľadom na to, že k rovnakému kroku pristúpila aj Česká republika, s ktorou sa snažilo postup koordinovať.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá