Pápež príde do Južného Sudánu. V predvečer jeho návštevy si násilnosti vyžiadali 27 mŕtvych

Pápež príde do Južného Sudánu. V predvečer jeho návštevy si násilnosti vyžiadali 27 mŕtvych
Zdroj foto: TASR/AP
V predvečer piatkovej návštevy pápeža Františka zahynulo v Južnom Sudáne pri násilnostiach medzi pastiermi dobytka a členmi milície 27 ľudí. Agentúre Reuters to povedal jeden z okresných komisárov.

Bojovníci jednej z povstaleckých skupín najprv v Strednom rovníkovom štáte, v ktorom leží aj juhosudánska metropola Juba, zabili šesť ľudí z pastierskej komunity. Pastieri sa potom vo štvrtok pomstili a v neďalekej oblasti zabili 21 civilistov, vrátane piatich detí a tehotnej ženy, uviedol Phanuel Dumo, komisár okresu Kajo-Keji.

Mierová dohoda, ktorú v roku 2018 podpísali hlavné strany občianskej vojny z rokov 2013 až 2018, v posledných rokoch výrazne znížila násilie v Južnom Sudáne. Strety na nižšej úrovni medzi znepriatelenými komunitami sa ale pravidelne rozhorievajú.

Pápež príde do Južného Sudánu zo susedného Konga. Dúfa, že sa mu podarí naštartovať mierový proces, ktorého cieľom je ukončiť desať rokov trvajúci konflikt vedený prevažne z etnických dôvodov, ktorý si vyžiadal státisíce obetí. V juhosudánskej metropole Jube sa k pápežovi pripojí najvyšší duchovný anglikánskej cirkvi, arcibiskup Justin Welby, a vysoký predstaviteľ Škótskej cirkvi Iain Greenshields.

Welby uviedol, že je posledným zabíjaním zdesený. "Je to príbeh, ktorý je príliš často počuť po celom Južnom Sudáne. Znova apelujem na iný spôsob: aby sa Južný Sudán spojil za spravodlivý mier," uviedol na Twitteri.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá