Ukrajina si zaslúži začať prístupové rokovania s EÚ už tento rok, vyhlásil Zelenskyj

Ukrajina si zaslúži začať prístupové rokovania s EÚ už tento rok, vyhlásil Zelenskyj
Zdroj foto: Ukrainian Presidential Press Office via AP
Ukrajina si zaslúži začatie prístupových rokovaní s Európskou úniou (EÚ) "v priebehu tohto roka", povedal vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje agentúra AFP.

Zelenskyj po stretnutí so šéfkou Európskej komisie (EK) Ursulou von der Leyenovou dodal, že ďalšia integrácia jeho vojnou zmietanej krajiny do európskeho bloku bude Ukrajincov inšpirovať a poskytne im "motiváciu" v boji proti ruským jednotkám.

V Kyjeve sa v piatok odohrá vrcholná schôdzka predstaviteľov Ukrajiny a Európskej únie, na ktorej budú diskutovať o ďalšej finančnej a vojenskej podpore Kyjeva.

Vlani v júni lídri EÚ schválili Ukrajine štatút kandidátskej krajiny. Došlo k tomu len niekoľko mesiacov po tom, čo tam ruský prezident Vladimir Putin vyslal svoje jednotky, pripomína AFP. Cesta k plnohodnotnému členstvu v Únii však napriek optimizmu Kyjeva zostáva dlhá a môže potrvať roky.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron ešte vlani v máji upozornil, že môže trvať "desaťročia", kým Ukrajina splní kritériá a dosiahne plnohodnotné členstvo v EÚ.

Zelenskyj vo štvrtok vyhlásil, že ukrajinskí a európski predstavitelia majú medzi sebou "vzájomné" porozumenie. "Jedine silná Ukrajina a silná Európska únia dokážu spoločne brániť život, ktorý pre nás má hodnotu," dodal ukrajinský prezident. Zároveň dodal, že svetový tlak na Rusko sa musí zvýšiť.

"Nepriateľ je v špecifickom štádiu, kedy je strategická porážka Ruska už jasná... "Takticky však stále majú zdroje na pokusy o ofenzívne akcie," spresnil Zelenskyj.

Štvrtkové pracovné stretnutie Európskej komisie (EK) s ukrajinskou vládou v Kyjeve vyslalo jasný signál o záväzkoch EÚ stáť pri Ukrajine tak dlho, ako to bude potrebné. Poskytne jej tiež nový balík pomoci v hodnote 450 miliónov eur na rok 2023, potvrdila v Kyjeve von der Leyenová.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá