Čína označila chystanú návštevu predsedníčky českej poslaneckej snemovne na Taiwane za chybu

Čína označila chystanú návštevu predsedníčky českej poslaneckej snemovne na Taiwane za chybu
Zdroj foto: Ta3 / David Duducz
Čína vo štvrtok označila plánovanú návštevu predsedníčky Poslaneckej snemovne Markéty Pekarovej Adamovej na Taiwane za nesprávne rozhodnutie a vyzvala na jej zrušenie. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske ministerstvo zahraničia. Pekarová Adamová na Twitteri reagovala vyjadrením, že cesta je rozhodnutím predsedníčky Snemovne suverénnej krajiny.

"Čína je rozhodne proti tomu, aby krajiny, s ktorými má diplomatické vzťahy, nadväzovali oficiálne výmeny s Taiwanom. Vyzývame príslušné strany, aby svoje nesprávne rozhodnutie zrušili," uviedla hovorkyňa čínskej diplomacie Mao Ning na dnešnej tlačovej konferencii. Pekarová Adamová uviedla, že cesta "je v záujme ČR a nadväzuje na predchádzajúce parlamentné delegácie". "Cieľom je najmä prehĺbenie ekonomickej spolupráce. Reakcia Pekingu ma neprekvapila, ale naše hodnoty meniť nebudeme. Na cestu sa teším," napísala šéfka dolnej komory českého parlamentu.

Pekarová Adamová sa chystá navštíviť Taiwan na konci marca. Odprevadiť ju má delegácia podnikateľov, zástupcov miest i vedecko-výskumných a vzdelávacích organizácií. O ceste a ďalších témach v stredu rokovala prostredníctvom videohovoru s taiwanským ministrom zahraničia Josephom Wuom. Taiwan navštívil už v roku 2020 predseda Senátu Miloš Vystrčil.

Čína demokratický Taiwan považuje za svoju neoddeliteľnú súčasť a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Peking dlhodobo upozorňuje ostatné štáty, aby nejednali s taiwanskými činiteľmi, a nebudili tak zdanie, že uznávajú samostatnosť ostrova.

Protesty čínskej strany vyvolal aj pondelkový telefonát zvoleného českého prezidenta Petra Pavla s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavol podľa čínskej diplomacie ustúpil od svojich slov, že treba rešpektovať princíp jednej Číny, čo podľa Pekingu uvádzal počas volebnej kampane.

Svetové médiá upozornili, že Pavel sa stal prvou európskou zvolenou hlavou štátu, ktorá s taiwanskou prezidentkou telefonovala. Necelý mesiac po zvolení americkým prezidentom telefonoval s Cchaj Jing-wen v roku 2016 Donald Trump.

V auguste navštívila Taiwan predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, na čo Čína reagovala rozsiahlymi vojenskými manévrami. Väčšina krajín sa ale kontaktom s Taiwanom na vysokej úrovni vyhýba, pretože nechce druhú najväčšiu svetovú ekonomiku Čínu provokovať, píše agentúra Reuters.

Agentúra v tejto súvislosti pripomenula, že Čína obmedzila diplomatické vzťahy s Litvou a začala vyvíjať tlak na nadnárodné spoločnosti, aby túto pobaltskú krajinu vyradili zo svojich dodávateľských reťazcov, pretože umožnila Taiwane otvoriť vo Vilniuse zastupiteľský úrad pod jeho názvom. Peking tiež uvalil sankcie na námestníčku litovského ministra dopravy Agne Vaiciukevičiutéovú kvôli jej návšteve Taiwanu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá