Fico žiada odchod Budaja, apeluje na Čaputovú

Aktualizované:
Líder opozičného Smeru-SD Robert Fico vyzval prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby našla riešenie a dostala Jána Budaja (OĽANO) z vedenia Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Reagoval tak na informácie portálu sme.sk o nájdení dokumentu, ktorým Budaj podpísal spoluprácu so Štátnou bezpečnosťou (ŠtB). Podotkol, že "eštébák" nemôže byť v žiadnej vláde, ani v tej dočasne poverenej.

"Toto je obrovská hanba," vyhlásil Fico. Budaj sa podľa neho zaradil do najhlbšej špiny, aká existovala v bývalom režime. Nájdenie dokumentov nepovažuje za prekvapenie. "Podpísal, že bude donášať na tzv. nepriateľov štátu," skonštatoval s tým, že otázna je aj Budajova úloha pri novembrových udalostiach. "Jeden z najväčších demokratických 'tlčhubov' je usvedčený z najväčšieho zločinu, aký mohol spáchať," vyhlásil Fico.

Ozrejmil, že opozícia aktuálne nemá možnosť podať návrh na Budajovo odvolanie v Národnej rade SR, keďže vláda stratila ešte v decembri dôveru. Preto sa obracia na prezidentku, aby si sadla s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom a lídrom OĽANO Igorom Matovičom, nech nájdu riešenie.

Dočasne poverený minister životného prostredia a spoluorganizátor protikomunistických mítingov za zamatovej revolúcie v roku 1989 Ján Budaj podľa dokumentu, ktorý našiel český historik Prokop Tomek, podpísal spoluprácu s komunistickou tajnou službou ŠtB a zaviazal sa donášať na svojich známych. Napísal to v stredu denník SME, ktorý s odvolaním sa na historikov súčasne upozornil, že založenie spisu na Budaja nespĺňalo vtedajšie pravidlá a že nešlo o štandardný záväzok k spolupráci.

Podľa SME dokument našiel Tomek v archíve v Olomouci pri príprave dokumentárneho televízneho seriálu o ŠtB z dielne verejnoprávneho slovenského vysielateľa RTVS. Budaj v seriáli donášanie nepriznal a tvrdil, že si pamätá iba podpis o zachovaní mlčanlivosti. Bránil sa tým, že nejaký dokument podpísal vtedy, keď mu úrady odmietali vydať cestovný pas.

SME uviedlo, že Budaj sa v 70. rokoch pokúsil emigrovať a ŠtB ho viedla ako nepriateľskú osobu. Po vylúčení z vysokej školy si zarábal ako kurič a pomocný pracovník. Na jeseň roku 1989 stál Budaj pri vzniku hnutia Verejnosť proti násiliu. Podľa Sme Budaj v roku 1990 odstúpil z volebnej kandidátky, keď vyšli najavo informácie, že jeho meno je v zoznamoch spolupracovníkov ŠtB. Jeho zväzok vtedy nebol k dispozícii.

Historici podľa SME upozornili, že založenie spisu na Budaja pod krycím menom Domovník nespĺňalo vtedajšie pravidlá a obsahuje len jeho výsluchy. "To vôbec nezodpovedá tomu, že by to bol sľub spravodajskej spolupráce," uviedol Tomek.

Torzo Budajovho zväzku podľa historikov ukazuje, že ho ŠtB viedla ako agenta a že je v ňom aj jeho podpis. V príslušnom zozname ale nie je ani jeden záznam o vlastnoručne podanej správe alebo stretnutí v konšpiračnom byte. Budaj v minulosti spoluprácu s ŠtB opakovane poprel.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá