V regionálnom konflikte v južnej Ázii sa objavujú zbrane americkej armády z Afganistanu

V regionálnom konflikte v južnej Ázii sa objavujú zbrane americkej armády z Afganistanu
Zdroj foto: TASR/AP (ilu)
Zbrane, ktoré po sebe zanechala americká armáda, keď sa v lete 2021 stiahla z Afganistanu, sa začínajú objavovať v inom regionálnom konflikte v južnej Ázii, konkrétne v Kašmíre. Podľa odborníkov by to mohol byť iba začiatok putovania týchto zbraní po svete, informujeme podľa správy americkej televízie NBC News.

V kašmírskom konflikte stoja proti sebe India a Pakistan. Obe spravujú len časť Kašmíru, no nárokujú si na tento región ako celok. V minulosti viedli už tri vojny, z toho dve o Kašmír. Americké zbrane používajú v spornom regióne Kašmír militanti, ktorí bojujú na strane Pakistanu, uviedli pre NBC News predstavitelia časti Kašmíru kontrolovanej Indiou. Títo militanti sú podľa indických úradov vyzbrojení napríklad americkými puškami M4 a M16 a inými americkými zbraňami a muníciou.

Indickí predstavitelia tvrdia, že americké zbrane našli aj u príslušníkov militantných skupín, ktoré samotné Spojené štáty radia medzi teroristické organizácie a ktorých členovia v minulosti bojovali alebo prešli výcvikom práve v Afganistane. Podľa indických úradov sa zbrane z USA začali v Kašmíre objavovať v dôsledku "regionálnej záplavy" americkej výzbroje, ktorá padla do rúk afganského vládnuceho hnutia Taliban po odchode americkej armády z Afganistanu.

Je nepravdepodobné, že by americké zbrane dokázali zmeniť smerovanie konfliktu v Kašmíre, no Taliban vďaka nim získal arzenál bojovej sily, ktorý sa môže stať dostupný pre tých, čo si ho môžu dovoliť kúpiť, uviedol Jonathan Schroden z neziskovej organizácie Centrum pre námorné analýzy (CNA). "V spojení s tým, že Taliban potrebuje peniaze, a rozsiahlymi pašeráckymi sieťami predstavuje tento arzenál pre regionálnych aktérov v nadchádzajúcich rokoch značnú hrozbu," domnieva sa Schroden.Afganská vláda vlastnila v čase, keď moc v krajine prevzal po odchode amerických vojsk Taliban, vojenské vybavenie financované Spojenými štátmi vo výške 7,1 miliardy dolárov, uviedlo vlani v auguste americké ministerstvo obrany. Viac než polovicu tvorili pozemné vozidlá, no tento arzenál obsahoval aj vyše 316.000 zbraní v hodnote takmer 512 miliónov dolárov.

"Je dôležité si pamätať, že takmer všetky zbrane a vybavenie, ktoré americká armáda používala v Afganistane, boli pred stiahnutím sa znehodnotené alebo zničené," uviedol hovorca amerického Pentagónu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá