Rusko spomína na Stalingrad

TA3,TASR
2.2.2013 16:39

Mesto Volgograd sa pri príležitosti 70.výročia stalingradskej bitky dočasne vrátilo k vtedajšiemu názvu. Vyvrcholením osláv bola vojenská prehliadka a prezentácia historickej aj súčasnej vojenskej techniky.

Podpredseda vlády Dmitrij Rogozin otvoril dnes vojenskú prehliadku vo Volgograde, niekdajšom Stalingrade, ktorý sa pri príležitosti osláv na jeden deň vrátil k svojmu historickému sovietskemu názvu. Vo svojom príhovore podľa agentúry RIA Novosti zdôraznil význam Ruska pre skončenie 2. svetovej vojny. "V Európe som mal možnosť navštíviť mnoho miest, ktoré zostali vojnou nepoznačené. Naši dedovia a otcovia tu však bojovali o každú budovu a každú ulicu. Sláva Stalingradu," uviedol Rogozin.
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý sa vojenskej prehliadky nezúčastnil, by mal do mesta pricestovať neskôr popoludní a pri hlavnom pamätníku 2. svetovej vojny sa stretnúť s veteránmi slávnej bitky, ako aj navštíviť večerné spomienkové podujatia.
Vicepremiér okrem iného vo svojom príhovore vyzdvihol oživenie vojenského priemyslu v krajine. "Všetci nepriatelia a potenciálni útočníci by si to mali všimnúť, pochopiť a uvedomiť si," konštatoval Rogozin.
Vojenská prehliadka vo Volgograde bola oveľa skromnejšia ako tradičné oslavy ukončenia vojny, konajúce sa každoročne v Moskve 9. mája. Televízna stanica Rosija 24 uviedla, že na prehliadke sa zúčastnilo približne 200 veteránov Stalingradskej bitky.

putin stalingrad.jpg

Pamiatku obetí bitky si uctil aj prezident Ruskej federácie Vladmír Putin

 

Stalingrad pochoval nemecké nádeje na víťazstvo

Bitka pri Stalingrade sa začala 17. júla 1942 a skončila sa 2. februára kapituláciou nemeckého vojska. Šiesta armáda nacistického Nemecka obsadila po svojom útoku v lete 1942 takmer celé vtedajšie mestoStalingrad, ale sovietske sily začali v zime protiofenzívu a obkľučujúcim manévrom sa im podarilo Nemcov odrezať od sveta. Napriek príkazu nacistického vodcu Adolfa Hitlera "bojovať až do posledného dychu" sa poľný maršal Friedrich Paulus vzdal už 31. januára 1943 a zvyšok nemeckých síl tak urobil 2. februára.
Kapituláciu poľného maršala vojaci znovu predviedli vo štvrtok v rámci prvého dňa osláv 70. výročia. Na slávnostiach sa zúčastňujú delegácie z desiatok krajín.

Šesťmesačná bitka o Stalingrad bola zlomovým bodom celej druhej svetovej vojny. Hitler chcel dobyť mesto, nazvané podľa sovietskeho vodcu, a využiť to ako dôležité symbolické víťazstvo.
Namiesto toho však Nemecko utrpelo ťažké straty, jedny z najhorších počas celej vojny. Do vlasti sa vrátilo iba 6000 z približne 91.000 nemeckých vojakov, ktorí boli zajatí.

nemci.jpg

Nemeckí vojaci, ktorým sa podarilo prežiť, odchádzajú po kapitulácii 6. armády do zajatia

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok