Ministerstvo spravodlivosti finalizuje návrh novely Trestného zákona. Plánuje ho predložiť na vládu

Ministerstvo spravodlivosti finalizuje návrh novely Trestného zákona. Plánuje ho predložiť na vládu
Zdroj foto: TASR/Ján Krošlák
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky finalizuje návrh novely Trestného zákona. Plánuje ho čoskoro predložiť na vládu. V najbližších týždňoch a mesiacoch chce tiež zmodernizovať Trestný poriadok.

"Splnili sme úlohu navrhnúť reformu Trestného zákona a teraz preto budeme naplno pracovať aj na finalizácii modernizácie trestného procesu. Súčasná politická situácia a predčasné voľby podľa môjho názoru nemôžu byť zámienkou na zastavenie prác pre spravodlivosť," priblížil dočasne poverený minister spravodlivosti Viliam Karas. 

Novelou Trestného poriadku chce zefektívniť prípravné konanie. "Vyšetrovatelia a orgány činné v trestnom konaní musia mať viac času na reálne odhaľovanie trestnej činnosti. Preto sa budeme sústrediť aj na znižovanie procesnej náročnosti a administratívnej prácnosti, a to aj s cieľom hospodárnosti trestného konania," ozrejmil.

Karas zdôraznil, že vytváranie lepších možností na účinné odhaľovanie trestnej činnosti nepôjde na úkor základných práv. "Akékoľvek snahy zjednodušovať si prácu na úkor základných práv sú preto nebezpečnými skratkami, ktoré nesledujú cieľ spravodlivosti," vyhlásil. V rámci reformy bude podľa neho potrebná aj odborná revízia riadnych a mimoriadnych opravných prostriedkov v prípravnom konaní.

Rezort avizoval, že do prípravy novely zapojí odborníkov z relevantných častí justície a ľudí, ktorí s Trestným poriadkom pracujú. "Rovnako ako pri zmenách Trestného zákona, aj v prípade procesu bude preferované hľadanie čo najširšieho konsenzu všetkých zložiek," dodal.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá