Západ sa priamo zapája do konfliktu na Ukrajine, tvrdí Peskov. Kritizuje dodávky zbraní

Západ sa priamo zapája do konfliktu na Ukrajine, tvrdí Peskov. Kritizuje dodávky zbraní
Zdroj foto: TASR/AP
Dodávkami zbraní sa USA a ďalšie západné krajiny priamo zapájajú do konfliktu na Ukrajine, uviedol štvrtok podľa tlačovej agentúry TASS ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov. Podľa jeho slov zapojenie "kolektívneho Západu" do konfliktu narastá.

USA v stredu oznámili, že Ukrajine pošlú 31 amerických tankov Abrams. Nemecká vláda rozhodla, že nebude brániť dodávkam nemeckých tankov Leopard 2 na Ukrajinu. Mnoho európskych krajín následne ohlásilo zámer tieto obrnené vozidlá Ukrajincom poskytnúť.

"Z európskych metropol a z Washingtonu neustále znejú vyhlásenia, že posielanie rôznych zbraňových systémov vrátane tankov na Ukrajinu žiadnym spôsobom neznamená zapojenie týchto krajín alebo Severoatlantickej aliancie do bojov, ktoré sa odohrávajú na Ukrajine. S tým kategoricky nesúhlasíme," uviedol Peskov. 

"Všetko to, čo robia aliancie aj spomínané metropoly, vníma Moskva ako priame zapojenie do konfliktu," zdôraznil kremeľský hovorca. Nemecká spolková vláda v stredu rozhodla, že v prvom kroku poskytne Ukrajine 14 tankov Leopard. Oznámila tiež, že súhlasí s reexportom týchto tankov na Ukrajinu z iných krajín. Zámer dodať tanky na Ukrajinu predtým ohlásilo Poľsko, v stredu sa pripojili ďalšie štáty, ktoré nemecké stroje využívajú. 

Podľa ukrajinskej agentúry Unian by Ukrajina mohla získať okolo stovky Leopardov. O západné tanky Ukrajina žiadala dlhodobo, jej spojenci ale ohľadom dodávok váhali práve kvôli obavám, že Rusko takýto postup označí za eskaláciu konfliktu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá