IBM oznámila veľké prepúšťanie. Technologická firma sa zbavuje niektorých aktív

IBM oznámila veľké prepúšťanie. Technologická firma sa zbavuje niektorých aktív
Zdroj foto: Profimedia
Americká spoločnosť International Business Machines (IBM) prepustí 3900 zamestnancov, asi 1,5 percenta pracovnej sily. Technologická firma sa zbavuje niektorých aktív, krok v prvom štvrťroku vyústi do mimoriadnych nákladov 300 miliónov dolárov. Spoločnosť to uviedla v stredu, keď oznámila hospodárske výsledky za minulý štvrtý štvrťrok.

Finančný riaditeľ James Kavanaugh agentúre Reuters povedal, že spoločnosť je stále "odhodlaná najímať zamestnancov pre výskum a vývoj zameraný na klientov". Akcie IBM po skončení stredajšieho obchodovania klesli o dve percentá, a vymazali tak predchádzajúce zisky z prevažne pozitívnych hospodárskych výsledkov.

"Zdá sa, že trh je sklamaný rozsahom ohláseného znižovania počtu pracovných miest, ktoré tvoria iba 1,5 percenta pracovnej sily," uviedol hlavný analytik spoločnosti Investing.com Jesse Cohen. "Investori dúfali v rozsiahlejšie opatrenia zamerané na zníženie nákladov," dodal.

Veľké americké firmy v posledných mesiacoch masívne prepúšťajú, aby znížili náklady v čase, keď sa očakáva spomalenie globálnej ekonomiky. Miesta rušia veľké technologické spoločnosti aj veľké banky. Tržby IBM vo štvrtom kvartáli stagnovali na 16,69 miliardy dolárov, analytici odhadovali tržby 16,40 miliardy dolárov. Za celý rok 2022 zaznamenala IBM rast tržieb o 5,5 percenta, čo je najviac za posledných desať rokov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá