Vedci zaznamenali prelomový objav. Mravce dokážu rozpoznať v moči pach rakoviny

Vedci zaznamenali prelomový objav. Mravce dokážu rozpoznať v moči pach rakoviny
Zdroj foto: TASR/Alexander Wild
Mravce majú schopnosť rozpoznať v moči pach rakoviny. Vyplýva to zo štúdie, o ktorej informoval server Sky News. Tento hmyz by mohol byť využívaný ako efektívny a lacný spôsob identifikácie nádorových ochorení u pacientov.

Vedci už predtým zistili, že niekoľko typov rakoviny mení pach moču. Teraz sa im ale vôbec po prvýkrát podarilo dokázať, že mravce ho dokážu rozpoznať.

"Mravce môžu byť použité ako biodetektory na rozlíšenie zdravých jedincov od tých s nádorom. Možno ich ľahko vycvičiť, rýchlo sa učia, sú veľmi efektívne a ich chov nie je nákladný," uviedla autorka štúdie Patrizia d'Ettorreová z parížskej vysokej školy Sorbonna. D'Ettorreová výskumom nadviazala na svoju predchádzajúcu štúdiu v ktorej so svojimi kolegami preukázala, že mravce dokázali "vyčuchať" ľudské rakovinové bunky vypestované v laboratóriu.

V rámci súčasnej štúdie vystavili vedci 70 mravcov otročiacich vzorkám moču odobratých od zdravých myší, ale aj od hlodavcov s nádorovým ochorením. Po troch pokusoch boli mravce schopné rozlíšiť zápach moču zdravých jedincov od moču, ktorý zapáchal rakovinou. Podľa vedcov je to preto, že majú veľmi citlivý čuchový systém.

"Pomocou asociatívneho učenia sme ich naučili spájať daný pach - rakovinu - s odmenou a po niekoľkých pokusoch sa asociáciu naučili," vysvetlila d'Ettorreová. "Preukázali sme, že mravce dokážu rozlíšiť moč zdravých myší od moču myší s nádorom. To sa viac podobá reálnej situácii ako použitie kultivovaných rakovinových buniek," dodala vedkyňa s tým, že ju prekvapilo, ako sú mravce efektívne a spoľahlivé.

V rámci ďalších výskumov chcú vedci zistiť, či mravce dokážu to isté pri ľudskom moči. Predchádzajúci výskum ukázal, že psy dokážu odhaliť rakovinu v moči, keď sú na to vycvičené. Existujú aj elektronické zariadenia, ktoré dokážu zo vzoriek moču odhaliť určité typy rakoviny - napríklad močového mechúra, prsníka alebo prostaty. Ľudský nos však pach rakoviny v moči zachytiť nedokáže.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá