Ak bude Hlas vo vláde, navrhne umožniť predčasné voľby aj referendom

ta3 TASR
25.1.2023 12:49

Ak bude mimoparlamentná strana Hlas-SD súčasťou vlády, bude iniciovať zmenu Ústavy SR tak, aby občania mohli skrátiť volebné obdobie parlamentu referendom. Strana zároveň víta, že sa podarilo zmenou ústavy aspoň nejakým spôsobom skrátiť volebné obdobie Národnej rady SR.

Ak bude Hlas vo vláde, navrhne umožniť predčasné voľby aj referendom
TASR - Jaroslav Novák

"Ak občan moc dáva, má ju právo aj brať," uviedol v stanovisku strany líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. "Toto právo ľuďom jednoznačne patrí, a preto sa ho v budúcnosti pokúsime presadiť aj do ústavy," doplnil.

Za zásadné zlyhanie vládnych strán a ďalšie obmedzenie slovenskej demokracie považuje Pellegrini to, že dosluhujúca koalícia nevypočula "želanie ľudí, aby mohli sami rozhodovať o konci vlády".

Poslanci NR SR schválili v stredu zmenu ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami. Skrátiť volebné obdobie parlamentu bude možné uznesením, na ktorého schválenie bude potrebných aspoň 90 hlasov poslancov. Novela obsahuje aj zakotvenie princípu pomerného zastúpenia volebného systému a jedného volebného obvodu pre voľby do NR SR v ústave, čo bolo podmienkou OĽANO.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok