Škoda Fabia prišla o pozíciu najpredávanejšieho auta na Slovensku, na čele je Hyundai

Škoda Fabia prišla o pozíciu najpredávanejšieho auta na Slovensku, na čele je Hyundai
Zdroj foto: TASR/František Iván (ilu)
Automobil Škoda Fabia vlani prišiel o pozíciu najpredávanejšieho modelu nových osobných áut na Slovensku, na čelo rebríčka sa dostal Hyundai i30. Vyplýva to z údajov, ktoré ČTK poskytol Zväz automobilového priemyslu. Celkovému počtu registrácií nových áut na Slovensku síce opäť kraľovala značka Škoda, jej podiel na trhu v tejto päťmiliónovej krajine ale klesol.

Vlani bolo na Slovensku zaregistrovaných 3261 nových fabií, čo medziročne predstavuje pokles viac ako o pätinu. Naopak do evidencie pribudlo 3774 vozidiel Hyundai i30, čo je o 8,5 percenta viac ako predvlani.

Celkový počet registrácií nových osobných áut na Slovensku vlani vzrástol o 4,1 percenta na 78 841 vozidiel. Škoda Auto umiestnila na Slovensku 13 850 nových áut. Proti roku 2021 to predstavuje pokles o 9,8 percenta, jej trhový podiel sa tak znížil na 17,57 percenta z predvlaňajších viac ako 20 percent.

Darilo sa napríklad značke Hyundai, ktorá slovenským zákazníkom dodala 9261 áut pri medziročnom náraste o 13,6 percenta. V predaji áut v krajine jej tak patrila druhá priečka. Takmer o šestinu na 8931 áut stúpol v krajine predaj vozidiel Kia.

Minuloročný predaj osobných áut na Slovensku zaostal za rekordným rokom 2019, kedy v krajine do evidencie pribudlo 101.568 nových vozidiel. Výrobu automobiliek potom podľa odborníkov ovplyvnil nedostatok niektorých súčiastok, čo sa následne prejavilo v predĺžení dodacích lehôt áut zákazníkom.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá