Pavel by sa stal českým prezidentom aj podľa štvrtého prieskumu. Babiša podporujú najmä starší voliči

Pavel by sa stal českým prezidentom aj podľa štvrtého prieskumu. Babiša podporujú najmä starší voliči
Zdroj foto: TASR/AP
Druhé kolo prezidentských volieb v Česku by podľa prieskumu agentúry Median vyhral Petr Pavel so ziskom 57,9 percenta hlasov. Jeho protikandidát Andrej Babiš by získal 42,1 percenta hlasov, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Tento volebný výsledok by aktuálne nastal za predpokladu, že volebná účasť by bola vysoká," zdôraznila agentúra. Podľa prieskumu sa na druhom kole volieb plánuje zúčastniť 76 percent občanov. Desať a pol percenta voličov chce k voľbám prísť, ale nevie, komu dá svoj hlas. Pavel má podľa prieskumu prevahu u voličov do 55 rokov, Babiša zas vo väčšej miere preferujú voliči starší než 55 rokov. "Platí, že s rastúcim vekom respondentov narastá tiež podpora Andreja Babiša," spresnili výskumníci agentúry Median.

Armádny generál vo výslužbe má najvyššiu mieru potenciálnych voličov v hlavnom meste a Stredočeskom kraji, zatiaľ čo bývalý český premiér má najvyššie šance v Úsťanskom a Karlovarskom kraji.

Výskumníci agentúry Median zisťovali aj to, odkiaľ môžu kandidáti čerpať ďalšie hlasy. V druhom kole chce Pavla voliť takmer 87 percent voličov Pavla Fischera, 79 percent voličov Danuše Nerudovej a 75 percent voličov Marka Hilšera. Títo neúspešní kandidáti Pavla aj priamo podporili. Babiš môže najviac hlasov čerpať od voličov Jaroslava Baštu, volilo by ho 75 percent z nich.

Prieskum sa uskutočnil od 20. do 22. januára, zúčastnilo sa na ňom 1161 respondentov vo veku 18 a viac rokov. Všetky štyri prieskumy publikované pred druhým kolom prezidentských volieb favorizujú Petra Pavla. Pondelok je posledným dňom, keď sa v Česku môžu zverejňovať prieskumy volebných preferencií.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá