Rozpočet sa podľa SaS rozpadá

Aktualizované:
Rozpočet sa podľa SaS rozpadá
Zdroj foto: SITA
Podľa Jozefa Kollára z SaS by mal minister financií Peter Kažimír prísť s ďalšími konsolidačnými opatreniami, aby sa zabránilo ekonomickej katastrofe.

Rozpočet na tento rok sa podľa liberálov z SaS rozpadá už na začiatku roka. Ako povedal predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár, jeho najväčšími rizikami sú zdravotníctvo, kde narastajú dlhy, hospodárenie samospráv, ktoré napriek memorandu o šetrení môže deficit prehĺbiť a taktiež vysoká nezamestnanosť. "Ešte neuschol atrament z pera ministra financií Petra Kažimíra pod štátnym rozpočtom na rok 2013 a už sa vlastne zo štátneho rozpočtu stal obyčajný zdrap papiera," vyhlásil Kollár na piatkovej tlačovej konferencii.

Ministrovi financií Petrovi Kažimírovi preto odporúča, aby do parlamentu spolu s listom, v ktorom bude musieť vysvetľovať nárast verejného dlhu nad 51 % hrubého domáceho produktu, poslal tiež balík nových konsolidačných opatrení, aby sa zabránilo ekonomickej katastrofe. Vláde pritom ponúka aj niektoré riešenia. Medzi nimi aj zvýšenie nezdaniteľného minima. Podľa Kollára by to totiž znamenalo zvýšenie domácej spotreby, čo by nakoniec podporilo aj príjmovú stránku rozpočtu. Zároveň odporúča do štátnych nemocníc nasadiť krízových manažérov, aby zabránili ďalšiemu narastaniu dlhov, zvýšiť adresnosť sociálnych dávok a znížiť výdavky na chod štátu.

Dôkazom zlej hospodárskej politiky súčasnej vlády je však podľa liberálov aj pokles Slovenska v rebríčku konkurencieschopnosti. Ešte horšie môže Slovensko v porovnaní s ostatnými štátmi podľa Juraja Miškova z SaS dopadnúť o rok, keď sa v ňom prejavia aj ďalšie negatívne opatrenia Ficovho kabinetu. Už teraz sú pritom pred Slovenskom v hodnotení konkurencieschopnosti krajiny ako Peru, Maroko, Maurícius, Rwanda či Jordánsko.

"Vláda Roberta Fica nepredkladá žiadne systémové ucelené koncepčné riešenia pre krajinu. Ako prorastové opatrenia predstavuje iba rozdávanie dotácií, stimulov a rôzne schémy na rozdávanie peňazí z eurofondov," povedal v piatok Miškov. Kabinet Roberta Fica preto vyzval, aby v krátkom čase predstavil verejnosti, voličom a poslancom v parlamente systémovú ucelenú koncepciu zvyšovania konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky.

TB Jozefa Kollára a Juraja Miškova

Video nie je možné zobraziť pre zmenu poskytovateľa videoobsahu.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá