Spojeným štátom hrozí fiškálna kríza, prekročili hranicu limitu pre zadlženie

ta3 čtk
20.1.2023 12:03

Spojené štáty vo štvrtok večer vyčerpali stanovený limit pre zadlženie, ktorý činí 31,4 bilióna dolárov. Demokrati a republikáni sa nedokázali zhodnúť na jeho zvýšení, krajine tak hrozí fiškálna kríza, uviedla agentúra Reuters. Znamená to, že bez politickej zhody by sa vláda neskôr mohla stretávať s nedostatkom peňazí na financovanie svojej agendy a na prevádzku všetkých vládnych úradov.

Ministerka financií Janet Yellenová informovala kongresových lídrov vrátane predsedu Snemovne reprezentantov Kevina McCarthyho, že jej úrad už začal na riadenie hotovostných tokov využívať mimoriadne opatrenia. Vďaka nim Spojené štáty majú čas do 5. júna, aby situáciu vyriešili, ak sa chcú vyhnúť platobnej neschopnosti.

Republikáni, ktorí novo majú v Snemovni reprezentantov tesnú väčšinu, si chcú počkať, až ministerstvo financií svoje núdzové nástroje vyčerpá. Dúfajú, že potom si dokážu u prezidenta Joea Bidena av Senáte ľahšie vynútiť navrhované výdavkové škrty. Senát majú naďalej pod kontrolou ľudia z Bidenovej Demokratickej strany.

Šéfovia firiem a najmenej jedna ratingová agentúra varovali, že pokiaľ sa spory o zvýšenie limitu pre zadlženie potiahnu príliš dlho, môže to znepokojiť finančné trhy a zhoršiť vyhliadky globálnej ekonomiky. Tá sa ešte len spamätáva z dopadov pandémie a medzitým čelí zvýšenému geopolitickému napätiu.

Od 60. rokov minulého storočia už Spojené štáty limit pre zadlženie zvýšili zhruba osemdesiatkrát. Svojim finančným záväzkom krajina vždy splnila, a platí tak za jedného z najspoľahlivejších dlžníkov na svete.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok