Novozélandská premiérka Ardernová ohlásila odchod, vo funkcii skončí už vo februári

TA3 TASR
19.1.2023 07:05

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová vo štvrtok prekvapivo oznámila, že odstupuje zo svojho úradu. Vo funkcii predsedníčky vlády podľa vlastných slov skončí najneskôr 7. februára. O znovuzvolenie sa už následne uchádzať nebude. Ardernová zároveň oznámila, že parlamentné voľby sa budú konať 14. októbra. Informovali agentúra DPA a novozélandská rozhlasová stanica (RNZ).

Novozélandská premiérka Ardernová ohlásila odchod, vo funkcii skončí už vo februári
TASR/AP

Ardernová svoju rezignáciu ohlásila na výročnom zasadnutí predsedníctva svojej liberálnej Novozélandskej strany práce (NZLP), pričom povedala, že na vykonávanie tejto práce už nemá dostatočnú kapacitu. "Je čas (odísť)," povedala podľa denníka The Guardian.

"Odchádzam, pretože takto privilegovaná úloha zo sebou nesie zodpovednosť. Zodpovednosťou je vedieť, kedy ste tou správnou osobou na vedenie (krajiny) a kedy nie. Viem, čo táto práca vyžaduje a už nemám dostatočnú kapacitu na to, aby som ju robila dobre," povedala Ardernová. Objasnila, že už v lete premýšľala nad tým, či má dostatok energie na to, aby vo svojej funkcii pokračovala, a napokon dospela k tomu, že nie.

Jacinda Ardernová sa stala v roku 2017 predsedníčkou novozélanskej vlády. Mala vtedy len 37 rokov, takže bola aj vôbec najmladšou premiérkou na svete. Ardernová je zároveň druhou ženou na svete v novodobých dejinách, ktorá sa počas zastávania premiérskej funkcie stala matkou, pripomína DPA. Na čele novozélandskej vlády stála v čase pandémie ochorenia Covid-19, teroristického útoku na mešity v Christchurchi či výbuchu novozélandského ostrovného vulkánu White Island.

zdielať
zdielať
Komentáre k článku
Zdielajte článok