Európa výrazne zvýšila nákupy ruskej nafty pred blížiacim sa embargom

ta3 ČTK
16.1.2023 09:55

Európski obchodníci výrazne zvýšili nákupy ruskej nafty pred blížiacim sa začiatkom platnosti embarga na dovoz ropných produktov z Ruska. Očakáva sa, že embargo, ktoré nadobudne platnosť 5. februára, povedie k obmedzeniu dodávok, prekreslí globálne prepravné trasy a zosilní cenové výkyvy. Európa dúfa, že predpokladané výpadky v dodávkach ruskej nafty bude kompenzovať dodávkami nafty z Číny. Časť tejto nafty ale bude vyrobená z ruskej ropy. S odvolaním sa na vyjadrenie analytikov o tom informovala agentúra Reuters.

Bloomberg: Ukrajina sa chystá zdražiť tranzit ropy pre Maďarsko a Slovensko
TASR/AP

Podľa analytika Marka Williamsa z poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie by vývoz nafty z Číny mohol v prvom polroku predstavovať 400 000 až 600 000 barelov denne. "Bez čínskeho vývozu je nepravdepodobné, že by Európa dokázala nahradiť stratu pol milióna barelov ruskej nafty denne v dôsledku embarga," uviedli analytici spoločnosti Energy Aspects.

Podľa analytickej spoločnosti Vortex sa dovoz nafty z Ruska do Európy tento mesiac zatiaľ pohybuje okolo 770-tisíc barelov denne, čo je najviac od minulého marca. "Európski odberatelia sa pred začiatkom platnosti embarga snažia doviezť čo najviac," uviedol analytik trhu s ropou Rohit Rathod z firmy Vortexa. Podľa údajov holandskej poradenskej spoločnosti Insights Global sa zásoby nafty v Európe v týždni do 12. januára vyšplhali na najvyššiu úroveň od októbra 2021.

Rusko bolo dlhé roky hlavným dodávateľom nafty do Európy. Produkcia európskych rafinérií nie je dostatočná na pokrytie dopytu zo strany veľkého množstva naftových automobilov prevádzkovaných v Európe. Vlani sa Rusko podľa údajov spoločnosti Refinitiv podieľalo na dovoze nafty do Európy takmer polovicou, hoci sa európske krajiny aj podniky snažili obmedzovať obchodné vzťahy s Ruskom v reakcii na jeho útok na Ukrajinu, uviedol Reuters.

Spoločnosť Wood Mackenzie predpokladá, že priemerný rozdiel medzi cenou nafty a ropy v tomto prvom polroku dosiahne 38 dolárov za barel. Bol by tak viac ako dvojnásobný v porovnaní s priemerom z predchádzajúcich piatich rokov. "Ceny nafty sa budú držať na vysokých úrovniach kvôli zložitej logistike a prepravným nákladom," uviedol analytik Rob Turner zo spoločnosti PwC UK.

V posledných mesiacoch boli niektoré z najväčších svetových tankerov s kapacitou dva milióny barelov najaté na prepravu nafty do Európy z Ázie a Blízkeho východu. Zatiaľ čo dodávky z Ruska do severozápadnej Európy obvykle trvajú týždeň, pri dodávkach z Ázie a Blízkeho východu je to až osem týždňov. To znamená výrazne vyššie náklady na dopravu.

Analytik Matt Wright zo spoločnosti Kpler predpokladá, že dopyt po tankeroch na prepravu ropných produktov sa v tomto roku v dôsledku dlhších trás zvýši o viac ako sedem percent v porovnaní s minulým treťom štvrťrokom

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok