Smer-SD stiahne nomináciu Kalinu na šéfa ÚPN

Smer-SD stiahne nomináciu Kalinu na šéfa ÚPN
Zdroj foto: TASR
Poslanecký klub Smeru-SD sa dnes dohodol, že stiahnu kandidatúru Juraja Kalinu na post predsedu Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN). Pre TASR to potvrdili tri navzájom nezávislé dobre informované zdroje z prostredia Smeru-SD.

Podľa jedného zo zdrojov má byť hlavným dôvodom Kalinov kritický vzťah k soche Svätopluka na bratislavskom hrade. Kalinu poslanci údajne ani nevypočuli, len mu oznámili svoje rozhodnutie. "Nebudem sa k tomu vôbec nijako vyjadrovať," reagoval pre TASR Kalina.

Situáciu zatiaľ nechcela komentovať ani hovorkyňa Smeru-SD Monika Počátková s tým, že oficiálne stanovisko strany by mohlo byť známe zajtra (29. januára).

V prípade, že Národná rada nezvolí do konca januára nového predsedu Správnej rady ÚPN, dostane sa ústav do komplikovanej situácie, keďže post podpredsedu aktuálne nie je obsadený a súčasnému predsedovi Ivanovi Petranskému v januári končí funkčné obdobie.

Podľa Petranského sa však v ÚPN budú schopní vysporiadať aj s tým, ak parlament nového šéfa ústavu zvoliť nestihne. "Na 30. januára máme zvolanú Správnu radu. Členovia Správnej rady vyjadrili jednoznačné odhodlanie zvoliť 30. januára podpredsedu Správnej rady, čím sa zabezpečí nerušený chod ÚPN až do zvolenia nového predsedu," povedal pre TASR Petranský.

Ak Smer-SD stiahne svojho kandidáta, jediným kandidujúcim v nadchádzajúcej voľbe ostane opozičný nominant František Mikloško.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá