NHL: Ružička s asistenciou pri prehre Flames, päť bodov Petterssona napokon na Seattle stačili

ta3 tasr
23.12.2022 08:10

Slovenský hokejový útočník Adam Ružička z Calgary Flames zaznamenal asistenciu v nočnom zápase NHL na ľade Los Angeles Kings. V zápase odohral vyše 8 minút, nastúpil vo štvrtej formácii, no dostal sa aj na presilovku, v ktorej dosiahol svoj 18. bod v sezóne. Flames prehrali 3:4 po predĺžení.

AP Photo/Ashley Landis

Adam Ružička bodoval v druhom stretnutí po sebe. V 47. minúte zaznamenal sekundárnu asistenciu pri góle Tylera Toffoliho, ktorý v presilovke znížil na 3:2. Dillon Dube v 54. minúte vyrovnal na 3:3, no z víťazstva sa predsa len tešili domáci, keď protiútok v predĺžení zakončil Adrian Kempe. Flames prehrali po dvoch víťazných zápasoch, Kings natiahli úspešnú sériu na štyri stretnutia. Ružička začal zápas vo štvrtej formácii a okrem asistencie zaznamenal aj jednu strelu a 60-percentnú úspešnosť na buly. Na ľade strávil 8:35 min. Po 23 zápasoch má na konte 18 bodov za 6 gólov a 12 asistencií.

Hlavnou hviezdou nočných zápasov sa stal švédsky útočník Elias Pettersson, ktorý strelil dva góly, tri asistencie a pridal aj rozhodujúci gól v samostatných nájazdoch. Podieľal sa tým na všetkých góloch Vancouveru Canucks, ktorí na domácom ľade zdolali Seattle Kraken 6:5 po samostatných nájazdoch. Hostia viedli 1:0, 3:1, 4:2 aj 5:3, no napokon prehrali. Canucks vyrovnali na 5:5 počas hry bez brankára. V prebiehajúcej sezóne to bol pre Pettersona druhý päťbodový zápas.

Hráči New Yorku Rangers zvíťazili nad mestskými rivalmi Islanders 5:3. Slovenský brankár "jazdcov" Jaroslav Halák bol tretíkrát po sebe v pozícii náhradníka tímovej jednotky Igora Šesťorkina. Smerovalo na neho 18 striel "ostrovanov," z ktorých inkasoval tri góly. Rangers zvíťazili nad Islanders prvýkrát po troch prehrách, v zápase pritom trikrát prehrávali. Rangers triumfovali v ôsmom zápase z uplynulých deviatich. Halák nastúpil v prebiehajúcej sezóne 2022/2023 do 9 zápasov, zatiaľ posledný odchytal 18. decembra proti Philadelphii (6:3).

Útočník Alexander Ovečkin z Washingtonu Capitals vytvoril nový rekord NHL s 6211 strelami, čím prekonal historický zápis Raya Bourquea. Jeho tím bez slovenského obrancu Martina Fehérváryho zvíťazil v Ottawe 3:2 po predĺžení. Ovečkin vo štvrtom zápase po sebe a naďalej je s 800 gólmi v historickom poradí strelcov tesne za Gordiem Howeom (801). Na ľade Ottawy prispel dvomi asistenciami k víťazstvu Capitals 3:2 po predĺžení. Na bránku súpera vyslal šesť striel, v základnej časti NHL mal už rekordných 6211 streleckých pokusov. Prekonal tak legendárneho obrancu Bourqeua, ktorý pôsobil v profilige v rokoch 1979-2001. Slovenský obranca Washingtonu Martin Fehérváry vynechal pre zranenie v hornej časti tela deviaty zápas po sebe. Jeho tím zvíťazil v treťom zápase v sérii, keď v predĺžení rozhodol Marcus Johansson.

Hráči Toronta zdolali na domácom ľade Philadelphiu 4:3. Séria útočníka Maple Leafs Mitcha Marnera s minimálne jedným bodom v zápase sa síce nedávno skončila po 23 dueloch, no naďalej trvá jeho bodová séria na domácom ľade. Proti Flyers bilanciou 1+1 predĺžil na 14 duelov. V klubovej histórii boli úspešnejší iba Darryl Sittler (18 a 15 zápasov) a Mats Sundin (16). Toronto je v tabuľke Východnej konferencie naďalej na treťom mieste o skóre za Carolinou.

Hurricanes zvíťazili v siedmom zápase v sérii, keď na ľade Pittsburghu triumfovali 4:3 po predĺžení. Víťazný gól strelil v 23 sekunde predĺženia obranca Jacob Slavin. Útočník Pittsburghu Jeff Carter nastúpil na 1200. zápas v základnej časti, obranca Caroliny Brent Burns dosiahol 800. bod.

Boston je naďalej líder nielen Východnej konferencie, ale celej NHL. Bruins víťazstvom nad Winnipegom 3:2 predĺžili domácu sériu minimálne s jedným bodom na 20 zápasov, keď v domácej TD Garden bodovali v každom stretnutí prebiehajúcej sezóny. S Winnipegom prehrávali 0:2, no ešte v riadnom hracom čase stihli otočiť skóre na 3:2. Bilanciou 1+1 sa na 26. víťazstve "medveďov" podieľal český útočník David Pastrňák, ktorý zaokrúhlil svoj bodový súčet v kalendárnom roku 2022 na 100 bodov.

Vydarený zápas má za sebou aj obranca Erik Karlsson zo San Jose Sharks. Na víťazstve "žralokov" nad Minnesotou 5:2 sa podieľal gólom a tromi asistenciami. Bodoval vo všetkých deviatich decembrových zápasoch a štyrmi bodmi si upevnil pozíciu najproduktívnejšieho obrancu súťaže. Na konte má už 42 bodov a v ligovom bodovaní je deviaty. Wild prehrali prvýkrát po šiestich víťazstvách, Sharks víťazstvom ukončili trojzápasovú sériu prehier.

NHL - sumáre:

Toronto Maple Leafs - Philadelphia Flyers 4:3 (0:1, 2:0, 2:2)
Góly: 37. Järnkrok (Marner, Engvall), 40. Marner (Tavares, Nylander), 41. Bunting (Matthews, Nylander), 52. Nylander (Giordano, Holl) - 5. DeAngelo (Hayes, Van Riemsdyk), 53. Frost (DeAngelo, Konecny), 54. Farabee (Konecny). Brankári: Samsonov - Hart, strely na bránku: 34:19

Boston Bruins - Winnipeg Jets 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)
Góly: 33. Pastrňák (Foligno, Grzelczyk), 36. DeBrusk (Pastrňák, Lindholm), 52. Foligno (Coyle, Frederic) - 2. Scheifele (Perfetti, Kuhlman), 8. Harkins (Morrissey, Lowry). Brankári: Swayman - Hellebuyck, strely na bránku: 39:27

New York Rangers - New York Islanders 5:3 (1:1, 1:2, 3:0)
Góly: 18. Panarin (Zibanejad, Fox), 26. Gauthier (Goodrow), 44. Goodrow (Gauthier, Harpur), 58. Kakko (Miller, Lafreniere), 59. Trocheck (Goodrow, Lindgren) - 13. Lee (Romanov, Dobson), 23. Barzal (Bailey), 29. Romanov (Barzal). Brankári: Šesťorkin - Sorokin, strely na bránku: 34:18

Ottawa Senators - Washington Capitals 2:3 pp (1:1, 0:1, 1:0 - 0:1)
Góly: 5. DeBrincat (Holden, Pinto), 44. Batherson (Tkachuk, Stützle) - 8. Kuznecov (Ovečkin, Carlsson), 26. Milano (Ovečkin, Orlov), 63. Johansson (Gustafsson, Kuznecov). Brankári: Talbot - Kuemper, strely na bránku: 25:40

Pittsburgh Penguins - Carolina Hurricanes 3:4 pp (1:2, 1:0,
Góly: 18. Crosby (Letang, Guentzel), 40. McGinn (Blueger, Dumoulin), 53. Rust (Pettersson) - 18. Nečas (De Haan, Coghlan), 19. Chatfield (Kotkaniemi), 56. J. Staal (Coghlan, Fast), 61. Slavin (Jarvis, Burns). Brankári: Jarry - Raanta, strely na bránku: 27:36

Vancouver Canucks - Seattle Kraken 6:5 pp a sn (1:1, 1:3, 3:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 18. Pederson (Pettersson, Kuzmenko), 29. Pettersson (Schenn, Kuzmenko), 46. Kuzmenko (Pederson, Pettersson), 49. Boeser (Pettersson, Hughes), 59. Pettersson (Miller), rozh. sam. nájazd Pettersson - 8. McCann (Beniers, Soucy), 24. Bjorkstrand (Schwartz), 24. Sprong (Larsson, Geekie), 34. Wennberg (Bjorkstrand, Borgen), 47. Sprong (Tanev). Brankári: Martin - Jones, strely na bránku: 37:36

Los Angeles Kings - Calgary Flames 4:3 pp (1:1, 0:0, 2:2 - 1:0)
Góly: 18. Vilardi (Walker, Lizotte), 42. Danault (Iafallo), 32. Lizotte (Vilardi, Arvidsson), 64. Kempe (Arvidsson) - 4. Huberdeau (Lucic), 47. Toffoli (Andersson, RUŽIČKA), 54. Dube (Hanifin, Lindholm). Brankári: Copley - Vladař, strely na bránku: 32:30

San Jose Sharks - Minnesota Wild 4:2 (2:1, 2:1, 1:0)
Góly: 1. Karlsson (Megna, Barabaonov), 12. Gregor (Karlsson, Benning), 33. Meier (Karlsson, Bonino), 38. Lindblom (Karlsson, Meier), 60. Labanc - 3. Eriksson Ek (Merill), 60. Zuccarello (Kaprizov, Boldy). Brankári: Reimer - Gustavsson, strely na bránku: 25:26