FIFA a UEFA môžu blokovať kluby Superligy, uviedol advokát súdu Európskej únie

ta3 TASR
15.12.2022 13:32

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) a Európska futbalová únia (UEFA) majú právo trestať hráčov a blokovať vstup klubov do neschválených súťaží, akou je napríklad Superliga. Vo štvrtok to uviedol v stanovisku generálny advokát Súdneho dvoru Európskej únie v Luxemburgu Athanasios Rantos.

FIFA a UEFA môžu blokovať kluby Superligy, uviedol advokát súdu Európskej únie
TASR/AP

"Európska Superliga (ESLC) môže slobodne zriadiť svoju vlastnú nezávislú futbalovú súťaž mimo systému UEFA a FIFA. Nemôže však súbežne štartovať v súťažiach, ktoré organizuje FIFA a UEFA bez povolenia," uviedol v súdnom dokumente Rantos. Znamená to, že kluby by sa mohli slobodne odtrhnúť a vstúpiť do neschválenej Superligy, ale nemohli by súťažiť v domácich ligách.

Stanovisko má odporúčací charakter, avšak pred budúcoročným rozhodnutím súdu sa zdá, že verdikt pochová všetky nádeje na vznik Superligy. "Je to veľké víťazstvo pre FIFU a UEFU a veľká prehra Superligy a tímov, ktoré sú s ňou spájané," povedal aj podľa idnes.cz odborník na športové právo Jan Exner, podľa ktorého vo väčšine prípadov sa senát prikloní k odporúčaniu: "Deje sa tak v približne 65% prípadov, v 25% prípadov s ním súhlasí, ale nájde si iné odôvodnenie. Iba v desiatich percentách rozhodne súd opačne." Rozsudok sa očakáva na jar budúceho roka.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok