Pero je môj kalašnikov. Ukrajinec žijúci na Slovensku každý deň tvorí protivojnové plagáty

ta3 čtk
10.12.2022 08:50

Nakresliť protivojnový plagát každý deň, ktorým pokračuje vojna Ruska proti Ukrajine, si sľúbil ukrajinský grafik Mykola Kovalenko už pri vpáde ruských vojsk na Ukrajinu. Sľub doteraz dodržiava bez závahania, píše agentúra AFP zo Slovenska, kde štyridsaťdeväťročný umelec žije od roku 2015. Kovalenko pomocou jednoduchých tvarov tvori plagáty so silným emocionálnym dopadom.

Pero je môj kalašnikov. Ukrajinec žijúci na Slovensku každý deň tvorí protivojnové plagáty
Twitter/Mykola Kovalenko

Jeho najbližší príbuzní odišli z Ukrajiny, okrem matky a jednej zo sestier. Tie žijú v okupovanej časti Záporožskej oblasti na juhu krajiny. "Asi tak raz týždenne mi pošlú esemesku, aby dali vedieť, že sú stále nažive," hovorí Kovalenko, ktorý býval na Ukrajine hlavným dizajnérom v reklamnej agentúre Saatchi & Saatchi.

"Veľa mojich priateľov bojuje proti Rusom, niektorí boli zabití," povedal. Umelec sa pôvodne chcel tiež chopiť zbrane, aby bojoval proti vpádu ruských votrelcov. "Potom som si ale uvedomil, že by som mohol byť užitočnejší, keď budem robiť to, čo viem. Pero je môj kalašnikov," vyhlásil.

Medzi plagátmi tohto uznávaného umelca, vyznamenaného množstvom cien, je jeden k Medzinárodnému dňu žien 8. marca, na ktorom je vidieť náboj pučiaci ako kvetina.

"To je darček, ktorý (ruský prezident Vladimir) Putin poslal Ukrajinkám," vysvetľuje. K najznámejším plagátom patrí aj štylizovaná rakva čiastočne odhaľujúca meno ruského prezidenta. Smrť Vladimira Putina "by bezpochyby bola cestou, ako ukončiť vojnu", usúdil. Ruského prezidenta označil za "symbol agresie a vojny na celom svete".

Mykola Kovalenko každé ráno sleduje správy a inšpirácia pre jeho kresby mu nikdy nechýba. Jeden z plagátov zobrazuje zaťatú päsť v podobe kvetu, ďalší ukazuje ruku dávajúcu znamenie V ako víťazstvo v ukrajinských národných farbách, ale bez troch prstov.

"To je cena, ktorú musí Ukrajina zaplatiť za svoje víťazstvo," zdôrazňuje umelec. Jeden z jeho prvých protivojnových plagátov zachytával čiastočne miznúcu ukrajinskú vlajku. Toto dielo vytvoril pár dní pred ruskou inváziou. "Takto som tú situáciu cítil," hovorí.

Umelec dáva svoje diela do predaja, aby získal prostriedky na podporu Ukrajiny. Jeho plagáty boli už vystavené po celom Slovensku. Kovalenko hovorí, že sa mu súčasná situácia nepáči a že by chcel, aby vojna hneď skončila: "Chcel by som okamžite prestať s touto sériou."

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok