Bude novou adresou americkej ambasády v Bratislave Ulica guantánamských väzňov?

Bude novou adresou americkej ambasády v Bratislave Ulica guantánamských väzňov?
Zdroj foto: TA3
Aktivisti Inštitútu ľudských práv chystajú husársky kúsok. Chcú premenovať Hviezdoslavovo námestie, kde sídli veľvyslanectvo Spojených štátov amerických, aby poukázali na porušovanie ľudských práv.

„Tohto roku si pripomíname dvadsiate výročie založenia väznice na Guantáname. Je to väzenie, v ktorom bez prístupu k súdu a zákonnému sudcovi držia USA ľudí podozrivých z terorizmu. Do dnešného dňa je tam niekoľko stoviek ľudí, niektorí z nich v dobe zajatia neboli ani plnoletí a zhruba dvadsiatka si tam vzala život, ďalší zomreli. Z WikiLeaks poznáme manuály americkej armády o mučení. Iba traja z tých väzňov boli súdmi uznaní za vinných. Ani prezident Barack Obama, ani prezident Joe Biden túto väznicu nezrušili,“ komentoval výkonný riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher v relácii Tak takto?! v diskusii o stave ľudských práv vo svete dianie na základni v kubánskom Guantáname.

Aby na tento fakt upozornili, pripravujú aktivisti v januári petíciu „Predložíme ju poslancom mestského zastupiteľstva Bratislava- Staré mesto, ktorí tento rok premenovali ulicu, kde sídli ruská ambasáda na Ulicu Borisa Nemcova. V januári budeme zbierať podpisy, aby premenovali tú časť Hviezdoslavovho námestia, kde kde sídli ambasáda USA, na Ulicu guantánamských väzňov,“ skonštatoval Peter Weisenbacher.

O olympiáde v Číne, futbalových majstrovstvách v Katare, diskriminácii žien v Iráne či Afganistane, aj ďalších prípadoch porušovania ľudských práv vo svete aj na Slovensku v uplynulom roku 2022 si vypočujte v relácii tu:

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá