Mnohí utečenci z Ukrajiny sa na Slovensku zamestnali. Obsadzujú dlhodobo voľné pozície

Mnohí utečenci z Ukrajiny sa na Slovensku zamestnali. Obsadzujú dlhodobo voľné pozície
Zdroj foto: TASR
Na Slovensku rastie počet zamestnaných utečencov z vojnou zasiahnutej Ukrajiny. V našej päťmiliónovej krajine teraz pracuje 14 800 ukrajinských utečencov, obsadzujú dlhodobo voľné pozície, uviedli dnes analytici slovenského ministerstva financií.

Po silnej vlne zamestnávania ukrajinských utečencov z tohtoročnej jari teraz pribúda na Slovensku menej ako 1000 nových pracovníkov z Ukrajiny mesačne. Slovensko od začiatku marca do konca minulého týždňa poskytlo viac ako 102 600 Ukrajincom dočasné útočisko. Tento status im umožňuje napríklad prístup na pracovný trh alebo k zdravotnej starostlivosti.

V októbri miera nezamestnanosti na Slovensku klesla na 5,90 percenta, prvýkrát od predminulého prepuknutia choroby covid-19 sa tak dostala pod hranicu šiestich percent. Hranice Slovenska z Ukrajiny prekročilo od februárovej invázie Ruska do susednej krajiny viac ako milión ľudí, v opačnom smere tak urobilo zhruba 787 000 osôb. Mnohých ukrajinských utečencov po príchode na Slovensko pokračovalo do ďalších európskych krajín.

Na Slovensku teraz žiada o dočasné útočisko zhodne okolo 700 ukrajinských utečencov týždenne. Bratislava sa už skôr začala pripravovať na prípadnú ďalšiu utečeneckú vlnu z Ukrajiny, a to v súvislosti s ruskými útokmi na ukrajinskú infraštruktúru. Tie viedli na Ukrajine k prerušeniu dodávok elektriny vody alebo tepla.

Česká republika od vpádu ruskej armády na Ukrajinu vydala vyše 466 000 dočasných víz, ktoré ich držiteľom umožňujú prístup k verejnému zdravotnému poisteniu, vzdelaniu či na trh práce. Česko podľa skorších údajov prijalo z krajín Európskej únie najviac utečencov na počet obyvateľov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá