Rusko podľa Ukrajiny na Donbase popravilo 21 dezertérov, viacerí boli trestanci

Ruská armáda zabila na ukrajinskom Donbase 21 ruských dezertérov, uviedol v utorok vo svojom pravidelnom večernom hlásení ukrajinský generálny štáb. Medzi dezertérmi podľa štábu bolo 13 trestancov naverbovaných do bojov z väzníc.

Dvadsaťjeden vojakov utieklo aj so zbraňami z bojových pozícií 30. novembra pri dedine Verchnotorecke severne od Donecku. "Velenie ruských okupačných síl ich nariadilo chytiť a zlikvidovať. Do 5. decembra boli všetci dezertéri zabití," stojí v hlásení ukrajinského generálneho štábu.

Britské ministerstvo obrany v novembri uvádzalo, že ruská armáda pravdepodobne na Ukrajine začala nasadzovať protiústupové jednotky, ktoré majú odrádzať ruských vojakov od úteku tak, že im hrozí zastrelením. Minulý mesiac sa tiež na internete šírilo video, ktoré údajne zachytávalo brutálne ubitie ruského žoldniera Jevgenija Nužina. Ten sa na Ukrajine vzdal a v septembri ukrajinským novinárom povedal, že je pripravený prejsť na stranu Ukrajiny. 

Videozáznam zverejnil na sociálnej sieti Telegram kanál Grey Zone, ktorý je spájaný s ruskou Vagnerovou (Wagnerovou) žoldnierskou skupinou. Zakladateľ wagnerovcov Jevgenij Prigožin sa o videu vyjadril ako o "veľkolepom režisérskom diele". Prigožinova žoldnierska skupina naverbovala do bojov na Ukrajine tisíce trestancov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá