Viacerí poslanci Smeru majú problém podporiť Kalinu na šéfa ÚPN

25.1.2013 10:16

Viacerí poslanci za Smer-SD majú problém podporiť kandidáta strany Juraja Kalinu na post predsedu Správnej rady ÚPN. Myslia si však, že ak oni v tajnej voľbe hlasy Kalinovi nedajú, urobia tak opoziční poslanci za SaS a Most-Híd, ktorých nominanti sa netaja podporou Kalinu.

Viacerí poslanci Smeru majú problém podporiť Kalinu na šéfa ÚPN
TASR

Viacerým poslancom za Smer-SD prekáža, že Kalina pôsobil v ÚPN v období Jána Langoša, keď sa strácali zväzky, vynášali dokumenty zamestnancami mimo archív či dochádzalo k škandalizácii mien tzv. agentov ŠtB, ktoré boli promptne posúvané médiám. Poslanecký klub rozhodne o nominácii definitívne v pondelok.

Niektorým poslancom za Smer-SD prekáža postoj Kalinu k soche Svätopluka a to, že sa na Facebooku zapojil do skupiny Pán Sulík, naozaj pošlite sochu Svätopluka z Hradu preč. Kritizujú ho aj za to, že sa pred médiami dištancoval od toho, že by bol nominantom Smeru-SD.

Nominácia Smeru-SD prekáža aj mimoparlamentnej Slovenskej národnej strane (SNS). Podpredseda národniarov Rafael Rafaj, ktorý je aj členom Zväzu protikomunistického odboja, vidí za nomináciou langošomániu a smermániu, podľa ktorých ak je flek, tak ho obsadia.

„Obe majú viacero spoločných menovateľov. Akúsi nárokovateľnosť,“ povedal pre agentúru SITA s tým, že obaja kandidáti Kalina i František Mikloško si môžu povedať, že sú súčasne kandidátmi opozície, minimálne SaS a Mosta-Híd.

Podľa Rafaja voľba šéfa ÚPN bola načasovaná a pripravovaná na poslednú chvíľu s tým, že verejnosť bola pripravovaná na nevyhnutnosť voľby, keďže Ivanovi Petránskemu sa končí mandát v januári. „V roku 2006 bol ústav sedem mesiacov bez šéfa a nič sa nestalo,“ uviedol. Rafaj sa čuduje, že pri voľbe generálneho prokurátora sa premiér Robert Fico radí s prokurátormi, ale pri voľbe šéfa ÚPN nerešpektuje názor historikov, ktorý mu na jeseň poslali list.

SNS sa tiež obáva jednostrannosti skúmania ÚPN. „Ak podporí Kalinu niekto z Mosta-Híd, skončí sa nový trend skúmania z čias horthyovskej fašistickej okupácie,“ povedal s tým, že ak by sa menil zákon, treba rozšíriť dva totalitné systémy aj o tretí a to je horthyovská okupácia po Viedenskej arbitráži do konca druhej svetovej vojny, ktorá mala charakter zločineckého systému.

zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok