Seniorka vyhodila z okna takmer 30-tisíc eur. Naletela telefonickým podvodníkom

ta3/PZ Trenčín
5.12.2022 13:15

Polícia v Novom Meste nad Váhom zaznamenala v priebehu jedného dňa dva prípady telefonických podvodov na senioroch. V jednom prípade boli úspešní a seniorku pripravili takmer o 30-tisíc eur.

Seniorka vyhodila z okna takmer 30-tisíc eur. Naletela telefonickým podvodníkom
TASR - Lýdia Vojtaššáková (ilu)

V prvom prípade zatiaľ neznámy páchateľ telefonicky, na pevnú linku oslovil 83-ročnú seniorku pod ďalšou veľmi osvedčenou legendou – balík od kuriéra. Oslovenej seniorke mal povedať, že jej prinesie balík. Krátko na to, jej volal neznámy muž, ktorý sa predstavil ako policajt a povedal jej, aby nevychádzala von, lebo jej hrozí nebezpečenstvo a všade je polícia.

Seniorka po tom, ako tento hovor ukončila už viac telefón nezdvihla. Druhý telefonát 79-ročnej seniorke nedopadol takto dobre. Seniorku oslovila prostredníctvom pevnej linky žena, ktorá sa predstavila ako kuriérka, ktorá najskôr zisťovala či je doma sama. Následne uviedla, že jej prinesie balík, lebo mesto práve teraz rozdáva mikulášske balíčky. Po tomto oznámení hovor ukončila. 

Falošný policajt 

Krátko na to jej volal muž, ktorý sa predstavil ako kpt. Marián Hrubý, povedala jej, že je od polície a vykonáva akciu zameranú proti podvodníkom, ktorí sa predstavujú ako kuriéri. Požiadal ju, aby bola na telefóne a počúvala jeho inštrukcie, lebo práve prebieha policajná akcia zameraná proti podvodníkom a chcú prichytiť podvodníkov s peniazmi, ktoré od starších ľudí vylákajú. 

Seniorka mu uverila a postupovala presne podľa inštrukcií falošného policajta. Inštruoval ju tak, aby všetku hotovosť a šperky, čo má doma, vložila do igelitky. Tú má následne vyhodiť z okna, ale kvôli vlastnej bezpečnosti sa nemá pozerať von. Vystrašená seniorka poslúchla, do igelitky vložila 23 000 € spolu s rôznymi šperkami v hodnote asi 5 000 € a igelitku vyhodila z okna svojho bytu. Vznikla jej škoda predbežne vyčíslená na 28 000 €.

Vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície z Nového Mesta nad Váhom začal trestné stíhanie vo veci zločinu "Podvod". Páchateľovi v prípade jeho zistenia a preukázania viny hrozí trest odňatia slobody na tri až desať rokov.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
mReportér
Komentáre k článku
Zdielajte článok