Na ruské letisko Engels dopadol dron, na letisku pri meste Riazaň vybuchla cisterna

Neznáme lietajúce zariadenie dopadlo na dráhu ruského vojenského letiska Engels pri Saratove a údajne poškodilo dva strategické bombardéry, uviedol s odkazom na ruské sociálne siete spravodajský server Meduza. Moskva informáciu zatiaľ nepotvrdila. Z letiska Engels vzlietajú ruské bombardéry, kým odpália strely s plochou dráhou letu proti objektom na Ukrajine.

Prakticky súčasne ruské tlačové agentúry s odvolaním sa na záchranné zložky informovali, že traja ľudia v pondelok prišli o život a päť či šesť utrpelo zranenie pri výbuchu cisterny s palivom na letisku neďaleko mesta Riazaň, ktoré leží asi 200 kilometrov na juhovýchod od Moskvy.

Videozáznam z údajného útoku dronu na letisko Engels podľa Meduzu zverejnil poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko a opozičný bloger Anatolij Šarij, zastávajúci proruské stanoviská. Podľa informácií zo sociálnych sietí obyvatelia Engelsu a Saratova počuli okolo šiestej ráno (asi 04:00 SEČ) silný výbuch. Dvaja vojaci údajne utrpeli zranenie a museli byť hospitalizovaní.

Ruský prezidentský hovorca Dmitrij Peskov novinárom podľa agentúry TASS povedal, že správy z Engelsu ani Riazanskej oblasti nebude komentovať. "Zatiaľ som videl iba správy v médiách, ale presné informácie nemám," povedal. Gubernátor Saratovskej oblasti Roman Busargin na sociálnej sieti spoluobčanov uistil, že nie je dôvod na znepokojenie, pretože v rezidenčných štvrtiach Engelsu sa nič nestalo, žiadny civilný objekt nebol poškodený a úrady preverujú, čo sa udialo na vojenskej leteckej základni.

Kyjev sa k útokom neprihlásil. Zástupca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak v pondelok ale na twitteri ironicky napísal: "Zem je guľatá... Ak sa niečo veľmi často vypúšťa do vzdušného priestoru druhých štátov, skôr alebo neskôr sa neznáme lietajúce objekty vrátia na miesto vzletu." "A kto to urobil?" opýtal sa na internete hovorca ukrajinského letectva Jurij Ihnat, podľa ktorého si útok na bombardérov vyžiadal "mŕtvych a ranených".

Z piatich ľudí, ktorí utrpeli zranenie v dôsledku výbuchu na letisku pri meste Riazaň, majú dvaja vážne poškodené zdravie, uviedla agentúra TASS s odvolaním sa na záchranárov. Hospitalizáciu piatich zranených potvrdila oblastná nemocnica. RIA Novosti píše o šiestich zranených a poškodenom lietadle. Okolnosti vyšetrujú odborníci.

Engels na ľavom brehu Volgy leží oproti Saratovu, obe mestá spája most. Nachádzajú sa asi 750 kilometrov juhovýchodne od Moskvy. Na leteckej základni Engels sú podľa tlače rozmiestnené strategické bombardéry typov Tu-95MS, Tu-160 a Tu-22M3. Stanica BBC uviedla, že ukrajinské ozbrojené sily nemajú podľa dostupných informácií vo výzbroji prostriedok s doletom umožňujúcim zasiahnuť letisko v Engelse a pri meste Riazaň, ale na jeseň ukrajinské zbrojovky informovali, že dokončujú vývoj dronu s doletom 1000 kilometrov.

Mohlo by vás zaujímať

TOP videá